Model Context Protocol (1.2.1-alpha2) - en to de translation catalogue (29 entries)

en: Delete
de: Löschen

en: Operations
de: Aktionen

en: Content
de: Inhalt

en: Development
de: Entwicklung

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Description
de: Beschreibung

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Configure
de: Konfigurieren

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Role ID
de: Rollen-ID

en: Plain Text
de: Klartext

en: Display Name
de: Angezeigter Name

en: Secret key
de: Geheimer Schlüssel

en: Clear
de: Leeren

en: Authentication
de: Authentifizierung

en: Output format
de: Ausgabeformat

en: Copy
de: Kopieren

en: Description:
de: Beschreibung:

en: Plugin Settings
de: Plugin-Einstellungen

en: About
de: Über

en: Automation
de: Automatisierung

en: Allowed roles
de: Zugelassene Rollen

en: Cursor
de: Mauszeiger

en: No description available.
de: Keine Beschreibung verfügbar.

en: AI Agent Calling
de: KI-Agent-Aufruf

en: Provides ai agent calling functionality.
de: Ermöglicht es, einen Agenten anzurufen.

en: Tool output
de: Werkzeugausgabe
