Model Context Protocol (1.2.2) - en to it translation catalogue (24 entries)

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Name
it: Nome

en: Configure
it: Configura

en: Custom
it: Personalizzato

en: Role ID
it: ID ruolo

en: Title:
it: Titolo:

en: Display Name
it: Nome di visualizzazione

en: Clear
it: Cancella

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Output format
it: Formato di output

en: Copy
it: Copia

en: Plugins
it: Plugin

en: Description:
it: Descrizione:

en: About
it: Informazioni

en: Allowed roles
it: Ruoli abilitati
