MCP Client (1.0.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (18 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: Description
hi: उल्लेख

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: ID
hi: आईडी

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Basic
hi: सामान्य

en: Tools
hi: उपकरण

en: Operation
hi: काम

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Locked
hi: अवरोधित

en: UUID
hi: युयुआइङी
