MCP Tools (1.0.0-alpha14) - en to fr translation catalogue (168 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Language
fr: Langue

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: cron
fr: tâche planifiée (cron)

en: Help Text
fr: Texte d'aide

en: Categories
fr: Catégories

en: Search
fr: Rechercher

en: Password
fr: Mot de passe

en: Weight
fr: Poids

en: Required
fr: Requis

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Changes
fr: Modifications

en: Summary
fr: Résumé

en: Path
fr: Chemin

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Region
fr: Région

en: Content Types
fr: Types de contenu

en: Theme
fr: Thème

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Updates
fr: Mises à jour

en: Issues
fr: Publications

en: Components
fr: Composants

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: States
fr: États

en: Email
fr: Courriel

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Expanded
fr: Déplié

en: Active
fr: Actif

en: Roles
fr: Rôles

en: Role ID
fr: Id du rôle

en: Published
fr: Publié

en: Revisions
fr: Versions

en: File ID
fr: Identifiant (ID) de fichier

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Vocabulary ID
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire

en: Term ID
fr: Identifiant (ID) du terme

en: Fields
fr: Champs

en: Count
fr: Décompte

en: Items
fr: Éléments

en: State
fr: État

en: Terms
fr: Termes

en: Job Title
fr: Titre du poste

en: Directory
fr: Répertoire

en: Role
fr: Rôle

en: Link text
fr: Texte du lien

en: Theme Settings
fr: Paramètres de thème

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Tools
fr: Outils

en: Add Field
fr: Ajouter un champ

en: Expires
fr: Expire

en: Operation
fr: Opération

en: Search Results
fr: Résultats de recherche

en: Threshold
fr: Seuil

en: Menu Name
fr: Nom du menu

en: Delete Menu
fr: Supprimer le menu

en: Site Name
fr: Nom du Site

en: Add Block
fr: Ajouter un bloc

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Limit
fr: Limite

en: Server name
fr: Nom du serveur

en: New State
fr: Nouvel état

en: Hours
fr: Heures

en: Block ID
fr: ID bloc

en: Current Status
fr: État actuel

en: Missing
fr: Manquant

en: User management
fr: Gestion des utilisateurs

en: Permissions
fr: Droits

en: Scope
fr: Étendue

en: Global Settings
fr: Paramètres globaux

en: Changed
fr: Modifié

en: Failed
fr: Échec

en: Status Code
fr: Code de statut

en: Theme settings
fr: Paramètres du thème

en: Themes
fr: Thèmes

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Processed
fr: Traité

en: Upload File
fr: Transférer le Fichier

en: Submissions
fr: Soumissions

en: Base URL
fr: URL de base

en: Publish
fr: Publier

en: Rebuild Cache
fr: Reconstruire le Cache

en: Add Section
fr: Ajouter section

en: Drafts
fr: Brouillons

en: Redirects
fr: Redirections

en: Read
fr: Lire

en: Create Content
fr: Ajouter du Contenu

en: Field Type
fr: Type de champ

en: Scheduled Date
fr: Date planifiée

en: Offset
fr: Décalage

en: Template Name
fr: Nom du gabarit

en: About
fr: À propos

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: Cardinality
fr: Cardinalité

en: Block Settings
fr: Configurations du bloc

en: Configure Block
fr: Configurer le bloc

en: Errors
fr: Erreurs

en: Create Menu
fr: Créer un Menu

en: Metatags
fr: Balises meta (Meta tags)

en: Valid
fr: Valider

en: Bundles
fr: Types

en: Bundle
fr: Type

en: Show Title
fr: Montrer le titre

en: Display Type
fr: Type d'affichage

en: Field Mapping
fr: Correspondance des champs

en: Skipped
fr: Ignoré

en: User IDs
fr: Identifiants (IDs) d'utilisateur

en: Link ID
fr: Identifiant du lien

en: New status
fr: Nouveau statut

en: Indexing status
fr: Statut de l'indexation

en: queue
fr: file d'attente

en: Queue Name
fr: Nom de la file

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: Warnings
fr: Avertissements

en: Job ID
fr: Identifiant (ID) de Travail

en: Workflows
fr: Processus (workflows)

en: Last used
fr: Dernier accès

en: Entity Types
fr: Types d'entités

en: Create User
fr: Créer un utilisateur

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Machine Name
fr: Nom système

en: Sort By
fr: Trier par

en: Submission ID
fr: Identifiant (ID) de la soumission

en: Media Types
fr: Types de média

en: Vocabulary machine name
fr: Nom système du vocabulaire

en: Import from CSV
fr: Importer depuis un CSV

en: Get Template
fr: Récupérer le gabarit

en: All Tags
fr: Tous les mots clés

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Index ID
fr: Identifiant (ID) d'index

en: Is Locked
fr: Est Verrouillé

en: Redirect ID
fr: Identifiant (ID) de redirection

en: Menu Tree
fr: Arbre de Menu

en: Human-readable name
fr: Nom affiché

en: Server ID
fr: ID du serveur

en: Moderation State
fr: Etat de modération

en: Result message
fr: Message de résultat

en: Layout ID
fr: ID mise en page

en: Drupal Version
fr: Version de Drupal

en: Available Regions
fr: Régions disponibles

en: Available Blocks
fr: Blocs disponibles

en: Clear All Caches
fr: Vider tous les caches

en: Search Content
fr: Rechercher du contenu

en: Configuration management
fr: Gestionnaire de configuration

en: Log entries
fr: Entrées du journal

en: Write
fr: Écrire

en: Webform ID
fr: Identifiant (ID) du webform

en: Plugin ID
fr: Identifiant (ID) du plugin

en: Visibility Conditions
fr: Conditions de visibilité

en: Recipe Name
fr: Nom de recette

en: Paragraph type machine name
fr: Nom système du type de paragraphe

en: Accessibility Issues
fr: Problèmes d'accessibilité

en: Block Label
fr: Étiquette de bloc

en: Create a new menu.
fr: Créer un nouveau menu.

en: Style label
fr: Libellé du style
