MCP Tools (1.0.0-alpha14) - en to uk translation catalogue (198 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Status
uk: Стан

en: Content
uk: Вміст

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Type
uk: Тип

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Action
uk: Дія

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: cron
uk: крон

en: Help Text
uk: Текст довідки

en: Categories
uk: Категорії

en: Search
uk: Пошук

en: Message
uk: Повідомлення

en: Password
uk: Пароль

en: Weight
uk: Вага

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Parent
uk: Батько

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Node ID
uk: ID матеріалу

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Changes
uk: Зміни

en: Summary
uk: Резюме

en: URL
uk: URL-адреса

en: Path
uk: Шлях

en: Filename
uk: Назва файла

en: Vocabularies
uk: Словники

en: Region
uk: Область

en: Menu
uk: Меню

en: Content Types
uk: Типи матеріалів

en: Item Count
uk: Кількість позицій

en: Theme
uk: Тема

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: Updates
uk: Оновлення

en: Issues
uk: Проблеми

en: Components
uk: Компоненти

en: States
uk: Стани

en: Email
uk: Електронна пошта

en: User ID
uk: ID користувача

en: Created
uk: Створено

en: Expanded
uk: Розгорнуте

en: Active
uk: Активно

en: Module
uk: Модуль

en: Roles
uk: Ролі

en: Role ID
uk: ID ролі

en: Published
uk: Опубліковано

en: Revisions
uk: Редакції

en: File ID
uk: ID файла

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Vocabulary ID
uk: ID словника

en: Term ID
uk: ID терміна

en: Fields
uk: Поля

en: Count
uk: Лічильник

en: Items
uk: Елементи

en: Allowed hosts
uk: Дозволені хости

en: State
uk: Стан

en: Terms
uk: Терміни

en: Job Title
uk: Посада

en: Directory
uk: Каталог

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Note
uk: Примітка

en: Role
uk: Роль

en: Link text
uk: Текст посилання

en: Theme Settings
uk: Настроювання Шаблону

en: Destination
uk: Місце призначення

en: Users
uk: Користувачі

en: Tools
uk: Інструменти

en: Add Field
uk: Додати поле

en: Expires
uk: Дійсне до

en: Operation
uk: Дія

en: Search Results
uk: Результати пошуку

en: Threshold
uk: Поріг

en: Menu Name
uk: Назва меню.

en: Site Name
uk: Назва сайту

en: Add Block
uk: Додати блок

en: Parameters
uk: Параметри

en: Limit
uk: Обмежувати

en: Server name
uk: Назва сервера

en: New State
uk: Новий стан

en: Hours
uk: Годин(и)

en: Block ID
uk: ID блоку

en: Access Control
uk: Контроль доступу

en: Current Status
uk: Стан

en: Diff
uk: Різниця

en: Missing
uk: Відсутнє

en: User management
uk: Керування користувачами

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Scope
uk: Область

en: Global Settings
uk: Глобальні параметри

en: Changed
uk: Змінено

en: Failed
uk: Невдало

en: Status Code
uk: Код стану

en: Theme settings
uk: Налаштування теми

en: Themes
uk: Теми

en: Content Type
uk: Тип матеріалу

en: Processed
uk: Оброблене

en: Upload File
uk: Відвантажити файл

en: Submissions
uk: Надсилання

en: Webforms
uk: Вебформи

en: Base URL
uk: Базовий URL

en: Menus
uk: Меню

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Add Section
uk: Додати секцію

en: Drafts
uk: Чернетки

en: User List
uk: Список користувачів

en: Redirects
uk: Переспрямування

en: Read
uk: Прочитано

en: Create Content
uk: Створити матеріал

en: Field Type
uk: Тип поля

en: Offset
uk: Зміщення

en: Search Query
uk: Черга пошуку

en: Template Name
uk: Назва шаблону

en: About
uk: Про модуль

en: Field Name
uk: Ім'я поля

en: Run Cron
uk: Запустити Cron

en: Cardinality
uk: Кардинальність

en: Block Settings
uk: Настроювання блоку

en: Configure Block
uk: Налаштувати блок

en: Suggestions
uk: Пропозиції

en: Errors
uk: Помилки

en: Create Menu
uk: Створити меню

en: Current Roles
uk: Поточні ролі

en: Metatags
uk: Метатеги

en: Admin
uk: Адмін

en: Valid
uk: Дійсний

en: Bundles
uk: Пакети

en: Bundle
uk: Пакет

en: Hierarchical
uk: Ієрархічний

en: Show Title
uk: Відображати заголовок

en: Default Theme
uk: Базовий Шаблон

en: Skipped
uk: Пропущено

en: Required Fields
uk: Обов'язкові поля

en: User IDs
uk: Ідентифікатори користувачів

en: Link ID
uk: ID посилання

en: Indexing status
uk: Стан індексування

en: queue
uk: черга

en: Template ID
uk: ID шаблона

en: Entity Type
uk: Тип сутності

en: Warnings
uk: Попередження

en: Job ID
uk: ID задачі

en: cache
uk: кеш

en: Elements
uk: Елементи

en: Structure
uk: Структура

en: Workflows
uk: Варіанти документообігу

en: Last used
uk: Останній раз використовували

en: Entity Types
uk: Типи сутностей

en: Entity ID
uk: ID сутності

en: Machine Name
uk: Машинна Назва

en: Sort By
uk: Впорядкувати за

en: Submission ID
uk: ID надсилання

en: Media Types
uk: Типи медіа

en: Transitions
uk: Переходи

en: Vocabulary machine name
uk: Машинна назва словника

en: Import from CSV
uk: Імпортувати з CSV-файла

en: All Tags
uk: Всі теґи

en: Redirect ID
uk: ID переспрямування

en: Human-readable name
uk: Легка для читання назва

en: Display ID
uk: ID дисплею

en: Server ID
uk: ID сервера

en: Display Title
uk: Заголовок відображення

en: Scopes
uk: Області

en: Moderation State
uk: Стан модерації

en: Term Name
uk: Назва терміна

en: Source Field
uk: Вихідне поле

en: Result message
uk: Повідомлення про результат

en: Layout ID
uk: ID схеми

en: PHP Version
uk: Версія PHP

en: Items Per Page
uk: Елементів на сторінку

en: Duration in seconds
uk: Тривалість у секундах

en: Drupal Version
uk: Версія Drupal

en: Parent Term ID
uk: ID батьківського терміна

en: Conflicts
uk: Конфлікти

en: Search Content
uk: Пошук вмісту

en: Configuration management
uk: Керування конфігурацією

en: Log entries
uk: Записи журналу

en: Write
uk: Записати

en: Force
uk: Сила

en: Webform ID
uk: ID вебформи

en: Plugin ID
uk: ID плаґіну

en: Visibility Conditions
uk: Умови видимості

en: Source Path
uk: Джерельний шлях

en: Layout Builder
uk: Конструктор макетів

en: Node IDs
uk: Ідентифікатори матеріалів

en: Webhook URL
uk: URL веб-хука

en: Total Results
uk: Всього результатів

en: Recipe Name
uk: Назва рецепта

en: Paragraph type machine name
uk: Машинна назва для типу абзацу

en: Accessibility Issues
uk: Проблеми з доступністю

en: Block Label
uk: Мітка блоку

en: Create a new menu.
uk: Створити нове меню.

en: Style label
uk: Мітка стилю
