MCP Tools (1.0.0-alpha15) - en to id translation catalogue (106 entries)

en: Title
id: Judul

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Type
id: Jenis

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Action
id: Tindakan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Categories
id: Kategori

en: Search
id: Pencarian

en: Message
id: Pesan

en: Password
id: Sandi

en: Weight
id: Bobot

en: Required
id: Wajib

en: Parent
id: Induk

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Node ID
id: ID Node

en: Field
id: Bidang

en: Summary
id: Ringkasan

en: Path
id: Jalur

en: Filename
id: Nama berkas

en: Vocabularies
id: Kosakata-kosakata

en: Region
id: Wilayah

en: Content Types
id: Jenis-jenis Konten

en: Theme
id: Tema

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: Components
id: Komponen

en: States
id: Status

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Expanded
id: Diluaskan

en: Active
id: Aktif

en: Module
id: Modul

en: Roles
id: Peran

en: Role ID
id: ID peran

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Revisions
id: Revisi

en: File ID
id: ID berkas

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Vocabulary ID
id: ID kosakata

en: Term ID
id: ID istilah

en: Fields
id: Bidang isian

en: Count
id: Jumlah

en: Items
id: Item

en: State
id: Status

en: Directory
id: Direktori

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Role
id: Peran

en: Link text
id: Teks tautan

en: Destination
id: Tujuan

en: Users
id: Pengguna

en: Tools
id: Alat

en: Expires
id: Kadaluarsa

en: Operation
id: Operasi

en: Menu Name
id: Nama Menu

en: Add Block
id: Tambahkan Blok

en: Limit
id: Batas

en: YES
id: YA

en: Server name
id: Nama server

en: Block ID
id: ID blok

en: Missing
id: Hilang

en: User management
id: Pengelolaan anggota

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Scope
id: Lingkup

en: Changed
id: Berubah

en: Failed
id: Gagal

en: Theme settings
id: Pengaturan tema

en: Themes
id: Tema

en: Content Type
id: Tipe Konten

en: Submissions
id: Masukan

en: Base URL
id: URL dasar

en: Menus
id: Menu

en: Publish
id: Tampilkan

en: Field Type
id: Jenis field

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: Cardinality
id: Kardinalitas

en: Configure Block
id: Konfigurasi Blok

en: Errors
id: Kesalahan

en: Admin
id: Administrator

en: Bundles
id: Bundel

en: Bundle
id: Bundel

en: Not set
id: Tidak disetel

en: Link ID
id: ID tautan

en: Indexing status
id: Status indeks

en: Warnings
id: Peringatan

en: Structure
id: Struktur

en: Workflows
id: Alur kerja

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Machine Name
id: Nama Mesin

en: Transitions
id: Transisi

en: Vocabulary machine name
id: Nama mesin kosakata

en: Layout ID
id: ID Tata Letak

en: Admin Theme
id: Tema Admin

en: Drupal Version
id: Versi Drupal

en: Log entries
id: Entri log

en: Plugin ID
id: ID Plugin

en: Visibility Conditions
id: Kondisi Visibilitas

en: Layout Builder
id: Pembuat Tata Letak

en: Recipe Name
id: Nama Resep
