MCP Tools (1.0.0-alpha16) - en to nl translation catalogue (157 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Content
nl: Inhoud

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Action
nl: Actie

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Help Text
nl: Helptekst

en: Categories
nl: Categorieën

en: Search
nl: Zoeken

en: Message
nl: Bericht

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Weight
nl: Gewicht

en: Required
nl: Verplicht

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Node ID
nl: Node-ID

en: Field
nl: Veld

en: Changes
nl: Wijzigingen

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Path
nl: Pad

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Vocabularies
nl: Woordenlijsten

en: Region
nl: Gebied

en: Content Types
nl: Inhoudstypen

en: Theme
nl: Thema

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: Issues
nl: Uitgaven

en: Components
nl: Componenten

en: States
nl: Statussen

en: Email
nl: E-mail

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Expanded
nl: Uitgeklapt

en: Active
nl: Actief

en: Roles
nl: Rollen

en: Role ID
nl: Rol-ID

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Revisions
nl: Revisies

en: File ID
nl: Bestand-ID

en: Vocabulary
nl: Woordenlijst

en: Vocabulary ID
nl: Woordenlijst-ID

en: Term ID
nl: Term-ID

en: Fields
nl: Velden

en: Count
nl: Aantal

en: State
nl: Status

en: Terms
nl: Termen

en: Directory
nl: Map

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Note
nl: Notitie

en: Role
nl: Rol

en: Link text
nl: Linktekst

en: Theme Settings
nl: Thema-instellingen

en: Destination
nl: Bestemming

en: Users
nl: Gebruikers

en: Tools
nl: Hulpmiddelen

en: Add Field
nl: Veld toevoegen

en: Expires
nl: Vervalt

en: Operation
nl: Bewerking

en: Search Results
nl: Zoekresultaten

en: Threshold
nl: Drempelwaarde

en: Menu Name
nl: Menunaam

en: Site Name
nl: Sitenaam

en: Add Block
nl: Blok toevoegen

en: Limit
nl: Limiet

en: YES
nl: JA

en: Server name
nl: Servernaam

en: New State
nl: Nieuwe status

en: Hours
nl: Uren

en: Block ID
nl: Blok-ID

en: Missing
nl: Ontbreekt

en: User management
nl: Gebruikersbeheer

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Scope
nl: Bereik

en: Global Settings
nl: Algemene instellingen

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Failed
nl: Mislukt

en: Status Code
nl: Statuscode

en: Theme settings
nl: Thema-instellingen

en: Themes
nl: Thema's

en: Content Type
nl: Inhoudstype

en: Processed
nl: Verwerkt

en: Upload File
nl: Uploaden

en: Submissions
nl: Inzendingen

en: Webforms
nl: Formulieren

en: Base URL
nl: Basis-URL

en: Menus
nl: Menu's

en: Publish
nl: Publiceren

en: Add Section
nl: Nieuwe sectie toevoegen

en: Drafts
nl: Concepten

en: Redirects
nl: Omleidingen

en: Read
nl: Gelezen

en: Create Content
nl: Inhoud aanmaken

en: Field Type
nl: Veldtype

en: Scheduled Date
nl: Geplande datum

en: About
nl: Over

en: Field Name
nl: Veldnaam

en: Run Cron
nl: Cron uitvoeren

en: Cardinality
nl: Kardinaliteit

en: Configure Block
nl: Blok configureren

en: Suggestions
nl: Suggesties

en: Errors
nl: Fouten

en: Valid
nl: Geldig

en: Bundles
nl: Bundels

en: Bundle
nl: Bundel

en: Hierarchical
nl: Hiërarchisch

en: Skipped
nl: Overgeslagen

en: Not set
nl: Niet ingesteld

en: User IDs
nl: Gebruiker-ID's

en: Indexing status
nl: Indexeringsstatus

en: Export to CSV
nl: Exporteren als CSV

en: Entity Type
nl: Entiteitstype

en: Warnings
nl: Waarschuwingen

en: Elements
nl: Elementen

en: Structure
nl: Structuur

en: Last used
nl: Laatst gebruikt

en: Entity Types
nl: Entiteitstypes

en: Entity ID
nl: Entiteit-ID

en: Machine Name
nl: Systeemnaam

en: Sort By
nl: Sorteer op

en: Submission ID
nl: ID inzending

en: Media Types
nl: Mediatypes

en: Transitions
nl: Overgangen

en: Vocabulary machine name
nl: Systeemnaam woordenlijst

en: Is Locked
nl: Is vergrendeld

en: Redirect ID
nl: Omleidings-ID

en: Human-readable name
nl: Voor mensen begrijpelijke naam

en: Scopes
nl: Bereiken

en: Moderation State
nl: Moderatiestatus

en: Source Field
nl: Bronveld

en: ENABLED
nl: Ingeschakeld

en: Layout ID
nl: Layout-ID

en: PHP Version
nl: PHP-versie

en: Maintenance Mode
nl: Onderhoudsmodus

en: Drupal Version
nl: Drupal-versie

en: Conflicts
nl: Conflicten

en: Configuration management
nl: Configuratiebeheer

en: Log entries
nl: Logberichten

en: Webform ID
nl: Formulier-ID

en: Menu management
nl: Menubeheer

en: Plugin ID
nl: Plug-in ID

en: Visibility Conditions
nl: Zichtbaarheidsvoorwaarden

en: Blocked Users
nl: Geblokkeerde gebruikers

en: Entity Label
nl: Entiteitslabel

en: Total Results
nl: Aantal resultaten

en: Previous State
nl: Vorige staat

en: Recipe Name
nl: Receptnaam

en: Block Label
nl: Bloklabel

en: Content Items
nl: Inhoudsitems

en: Create a new menu.
nl: Maak een nieuw menu.

en: Style label
nl: Stijllabel
