MCP Tools (1.0.0-alpha20) - en to ja translation catalogue (138 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: Confirm
ja: 確認

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Action
ja: アクション

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Search
ja: 検索

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: Weight
ja: ウェイト

en: Required
ja: 必須

en: Parent
ja: 親

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Node ID
ja: ノードID

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Changes
ja: 変更

en: Summary
ja: 概要

en: Path
ja: パス

en: Filename
ja: ファイル名

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Region
ja: リージョン

en: Menu
ja: メニュー

en: Theme
ja: テーマ

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Total
ja: 合計

en: Components
ja: コンポーネント

en: States
ja: 状態

en: Email
ja: メール

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Created
ja: 作成

en: Expanded
ja: 展開

en: Active
ja: アクティブ

en: Module
ja: モジュール

en: Roles
ja: 役割

en: Role ID
ja: 役割ID

en: Published
ja: 掲載

en: Revisions
ja: リビジョン

en: File ID
ja: ファイルID

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Vocabulary ID
ja: ボキャブラリーID

en: Term ID
ja: タームID

en: Fields
ja: フィールド

en: Count
ja: カウント

en: Items
ja: アイテム

en: State
ja: 状態

en: Terms
ja: ターム

en: Directory
ja: ディレクトリー

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Note
ja: 注意

en: Role
ja: 役割

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Destination
ja: 行き先

en: Users
ja: ユーザー

en: Tools
ja: ツール

en: Add Field
ja: フィールドを追加

en: Filters
ja: フィルター

en: Expires
ja: 期限切れ

en: Operation
ja: 操作

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Threshold
ja: しきい値

en: Menu Name
ja: メニュー名

en: Add Block
ja: ブロックを追加

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Limit
ja: 制限

en: New State
ja: 新しい状態

en: Hours
ja: 時

en: Block ID
ja: ブロックID

en: Diff
ja: 差分

en: Missing
ja: 喪失

en: User management
ja: ユーザーの管理

en: Permissions
ja: 権限

en: Scope
ja: スコープ

en: Changed
ja: 変更済

en: Failed
ja: 失敗

en: Theme settings
ja: テーマの設定

en: Themes
ja: テーマ

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Upload File
ja: アップロードファイル

en: Submissions
ja: 送信内容

en: Webforms
ja: ウェブフォーム

en: Base URL
ja: ベースURL

en: Menus
ja: メニュー

en: Publish
ja: 掲載

en: Add Section
ja: セクションを追加

en: User List
ja: ユーザー一覧

en: Field Type
ja: フィールドタイプ

en: Offset
ja: オフセット

en: About
ja: アバウト

en: Field Name
ja: フィールド名

en: Cardinality
ja: カーディナリティ

en: Configure Block
ja: ブロックの構成

en: Errors
ja: エラー

en: Metatags
ja: メタタグ

en: Admin
ja: 管理者

en: Valid
ja: 有効

en: Bundles
ja: バンドル

en: Bundle
ja: バンドル

en: Display Type
ja: 表示タイプ

en: Not set
ja: 未設定

en: Link ID
ja: リンクID

en: Indexing status
ja: インデックス付けの状況

en: Warnings
ja: 警告

en: Elements
ja: 要素

en: Structure
ja: サイト構築

en: Workflows
ja: ワークフロー

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Machine Name
ja: システム内部名称

en: Sort By
ja: 並び替え

en: Submission ID
ja: 送信ID

en: Transitions
ja: 推移

en: Vocabulary machine name
ja: ボキャブラリーのシステム内部名称

en: Import from CSV
ja: CSVからインポート

en: Text Formats
ja: テキストフォーマット

en: Human-readable name
ja: 人間向けの名前

en: List Templates
ja: テンプレートリスト

en: Layout ID
ja: レイアウト ID

en: The user ID.
ja: ユーザーID。

en: Drupal Version
ja: Drupal バージョン

en: Configuration management
ja: 構成管理

en: Log entries
ja: ログエントリー

en: Allowed HTML
ja: 許可する HTML

en: Plugin ID
ja: プラグインID

en: Visibility Conditions
ja: 表示条件

en: Layout Builder
ja: レイアウトビルダー

en: Total Results
ja: 合計結果

en: Recipe Name
ja: レシピ名

en: Style label
ja: スタイル ラベル
