MCP Tools (1.0.0-alpha21) - en to pt translation catalogue (154 entries)

en: Title
pt: Título

en: Content
pt: Conteúdo

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Type
pt: Tipo

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Action
pt: Ação

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Help Text
pt: Texto de ajuda

en: Categories
pt: Categorias

en: Search
pt: Buscar

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: Weight
pt: Peso

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Superior

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Changes
pt: Alterações

en: Summary
pt: Resumo

en: Path
pt: Caminho

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Region
pt: Região

en: Content Types
pt: Tipos de Conteúdo

en: Theme
pt: Tema

en: Updates
pt: Atualizações

en: Issues
pt: Ocorrências

en: Components
pt: Componentes

en: States
pt: Estados

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Created
pt: Criado

en: Expanded
pt: Expandido

en: Active
pt: Ativo

en: Module
pt: Módulo

en: Roles
pt: Papéis

en: Role ID
pt: ID do papel

en: Published
pt: Publicado

en: Revisions
pt: Revisões

en: File ID
pt: ID do arquivo

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: ID do vocabulário

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Fields
pt: Campos

en: Count
pt: Contar

en: Items
pt: Itens

en: State
pt: Estado

en: Terms
pt: Termos

en: Directory
pt: Diretório

en: Configuration
pt: Configurações

en: Note
pt: Nota

en: Role
pt: Papel

en: Link text
pt: Texto do link

en: Theme Settings
pt: Configurações de Tema

en: Destination
pt: Destino

en: Users
pt: Usuários

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Add Field
pt: Adicionar campos

en: Filters
pt: Filtros

en: Expires
pt: Expira

en: Operation
pt: Operação

en: Search Results
pt: Resultados da Busca

en: Threshold
pt: Limite

en: Menu Name
pt: Nome do Menu

en: Add Block
pt: Adicionar Bloco

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Limit
pt: Limite

en: YES
pt: SIM

en: Server name
pt: Nome do servidor

en: New State
pt: Novo estado

en: Hours
pt: Horas

en: Block ID
pt: Identificador do bloco

en: Diff
pt: Alterações

en: Missing
pt: Faltando

en: User management
pt: Gerenciamento de usuários

en: Permissions
pt: Permissões

en: Scope
pt: Escopo

en: Global Settings
pt: Configurações globais

en: Changed
pt: Alterado

en: Failed
pt: Reprovado(a)

en: Theme settings
pt: Configurações de tema

en: Themes
pt: Temas

en: Content Type
pt: Tipo de conteúdo

en: Upload File
pt: Enviar Arquivo

en: Submissions
pt: Submissões

en: Base URL
pt: URL base

en: Publish
pt: Publicar

en: Permission
pt: Permissão

en: Rebuild Cache
pt: Reconstruir Cache

en: Add Section
pt: Adicionar Seção

en: Not configured
pt: Não configurado

en: Drafts
pt: Rascunhos

en: Read
pt: Lida

en: Create Content
pt: Criar Conteúdo

en: Field Type
pt: Tipo de Campo

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Template Name
pt: Nome do Tema

en: About
pt: Sobre

en: Cardinality
pt: Cardinalidade

en: Block Settings
pt: Configurações de Bloco

en: Configure Block
pt: Configurar Bloco

en: Suggestions
pt: Sugestões

en: Errors
pt: Erros

en: Delete Content Type
pt: Apagar Tipo de Conteúdo

en: Remote
pt: Remoto

en: Admin
pt: Administrar

en: Bundles
pt: Empacotar

en: Bundle
pt: Pacote

en: Display Type
pt: Tipo de Apresentação

en: Not set
pt: Não definido

en: Link ID
pt: ID do Link

en: Indexing status
pt: Estado da indexação

en: Entity Type
pt: Tipo de entidade

en: Warnings
pt: Alertas

en: Description of the vocabulary.
pt: A descrição do vocabulário.

en: Elements
pt: Elementos

en: Structure
pt: Estrutura

en: Workflows
pt: Fluxos de trabalho

en: Last used
pt: Última utilização

en: Field Types
pt: Tipos de Campo

en: Includes:
pt: Inclui:

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Machine Name
pt: Nome de Máquina

en: Sort By
pt: Ordenar Por

en: Submission ID
pt: ID da submissão

en: Media Types
pt: Tipos de Mídia

en: Transitions
pt: Transições

en: Vocabulary machine name
pt: Nome de máquina do vocabulário

en: Text Formats
pt: Formatos de texto

en: Human-readable name
pt: Nome legível

en: Term Name
pt: Nome do Termo

en: Result message
pt: Mensagem de resultado

en: The node title.
pt: O título do node.

en: Layout ID
pt: ID do layout

en: The user ID.
pt: O ID do usuário.

en: Drupal Version
pt: Versão do Drupal

en: Create Redirect
pt: Criar Redirecionamento

en: Configuration management
pt: Gerenciamento de configuração

en: Log entries
pt: Entradas de registro

en: Allowed HTML
pt: Permitir HTML

en: Plugin ID
pt: ID do Plug-in

en: Visibility Conditions
pt: Condições de Visibilidade

en: Layout Builder
pt: Construtor de Layout

en: Recipe Name
pt: Nome da receita

en: Block Label
pt: Rótulo do Bloco

en: Create a new menu.
pt: Crie um novo menu.

en: Style label
pt: Estilo do Rótulo
