MCP Tools (1.0.0-alpha23) - en to it translation catalogue (123 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Content
it: Contenuto

en: Username
it: Nome utente

en: Type
it: Tipo

en: Confirm
it: Conferma

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Action
it: Azione

en: Yes
it: Sì

en: Categories
it: Categorie

en: Search
it: Cerca

en: Message
it: Messaggio

en: Weight
it: Peso

en: Required
it: Obbligatorio

en: Parent
it: Genitore

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Node ID
it: ID del nodo

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Changes
it: Modifiche

en: Summary
it: Sommario

en: Path
it: Percorso

en: Filename
it: Nome file

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Region
it: Regione

en: Content Types
it: Tipi di contenuto

en: Theme
it: Tema

en: Total
it: Totale

en: Components
it: Componenti

en: States
it: Stati

en: Email
it: E-mail

en: User ID
it: ID utente

en: Created
it: Creato

en: Expanded
it: Espanso

en: Active
it: Attivo

en: Module
it: Modulo

en: Roles
it: Ruoli

en: Role ID
it: ID ruolo

en: Published
it: Pubblicato

en: Revisions
it: Revisioni

en: File ID
it: ID file

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Vocabulary ID
it: ID vocabolario

en: Term ID
it: ID Termine

en: Fields
it: Campi

en: Count
it: Numero

en: Items
it: Elementi

en: State
it: Stato

en: Terms
it: Termini

en: Directory
it: Cartella

en: Configuration
it: Configurazione

en: Role
it: Ruolo

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Destination
it: Destinazione

en: Users
it: Utenti

en: Tools
it: Strumenti

en: Add Field
it: Aggiungi Campo

en: Filters
it: Filtri

en: Operation
it: Operazione

en: Threshold
it: Soglia

en: Add Block
it: Aggiungi blocco

en: Parameters
it: Parametri

en: Limit
it: Limite

en: Server name
it: Nome server

en: Hours
it: Ore

en: Missing
it: Mancante

en: User management
it: Gestione utente

en: Permissions
it: Permessi

en: Scope
it: Portata

en: Changed
it: Modificato

en: Failed
it: Non riuscito

en: Theme settings
it: Impostazioni tema

en: Themes
it: Temi

en: Content Type
it: Tipo di contenuto

en: Processed
it: Processato

en: Upload File
it: Carica file

en: Submissions
it: Inserimenti

en: Webforms
it: Webform

en: Base URL
it: URL base

en: Menus
it: Menù

en: Publish
it: Pubblica

en: Add Section
it: Aggiungi sezione

en: Field Type
it: Tipo di campo

en: Offset
it: Scostamento

en: About
it: Informazioni

en: Cardinality
it: Cardinalità

en: Configure Block
it: Configura Blocco

en: Errors
it: Errori

en: Current Roles
it: Ruoli correnti

en: Valid
it: Valida

en: Bundles
it: Bundle

en: Display Type
it: Tipo di visualizzazione

en: Not set
it: Non impostato

en: Link ID
it: ID della voce

en: Indexing status
it: Stato dell'indicizzazione

en: Warnings
it: Notifiche

en: Elements
it: Elementi

en: Structure
it: Struttura

en: Workflows
it: Workflow

en: Last used
it: Ultimo utilizzo

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Machine Name
it: Nome ad uso interno

en: Sort By
it: Ordina Per

en: Submission ID
it: ID dell'invio

en: Media Types
it: Tipi di contributo mediale

en: Transitions
it: Transizioni

en: Vocabulary machine name
it: Nome ad uso interno del vocabolario

en: Text Formats
it: Formati del testo

en: Human-readable name
it: Nome mostrato all'utente

en: Result message
it: Messaggio abbinato al risultato

en: The node title.
it: Il titolo del nodo.

en: Layout ID
it: ID del layout

en: The user ID.
it: ID dell'utente.

en: Drupal Version
it: Versione di Drupal

en: Log entries
it: Voci del log

en: Allowed HTML
it: HTML permesso

en: Plugin ID
it: ID del plugin

en: Visibility Conditions
it: Condizioni di visibilità
