MCP Tools (1.0.0-alpha23) - en to ru translation catalogue (181 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Status
ru: Статус

en: Content
ru: Содержимое

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Type
ru: Тип

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Action
ru: Действие

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Help Text
ru: Справочный текст

en: Categories
ru: Категории

en: Search
ru: Поиск

en: Message
ru: Сообщение

en: Password
ru: Пароль

en: Weight
ru: Вес

en: Required
ru: Обязательно

en: Parent
ru: Родитель

en: Category
ru: Категория

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Node ID
ru: ID материала

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Changes
ru: Изменения

en: Summary
ru: Сводка

en: Path
ru: Путь

en: Filename
ru: Имя файла

en: Vocabularies
ru: Словари

en: Region
ru: Область

en: Menu
ru: Меню

en: Content Types
ru: Типы содержимого

en: Item Count
ru: <em>Количество материалов</em>

en: Theme
ru: Тема

en: Timestamp
ru: Время

en: Updates
ru: Обновления

en: Total
ru: Итого

en: Issues
ru: Задачи

en: Components
ru: Компоненты

en: States
ru: Состояния

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Created
ru: Создано

en: Expanded
ru: Развёрнутый

en: Active
ru: Активно

en: Module
ru: Модуль

en: Roles
ru: Роли

en: Role ID
ru: ID роли

en: Published
ru: Опубликовано

en: Revisions
ru: Редакции

en: File ID
ru: ID файла

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Vocabulary ID
ru: ID словаря

en: Term ID
ru: ID термина

en: Fields
ru: Поля

en: Count
ru: Количество

en: Items
ru: Элементы

en: Allowed hosts
ru: Разрешенные хосты

en: State
ru: Состояние

en: Terms
ru: Термины

en: Directory
ru: Каталог

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Role
ru: Роль

en: Link text
ru: Текст ссылки

en: Theme Settings
ru: Настройки темы

en: Destination
ru: Место назначения

en: Users
ru: Пользователи

en: Tools
ru: Инструменты

en: Add Field
ru: Добавить поле

en: Filters
ru: Фильтры

en: template
ru: шаблон

en: Expires
ru: Истекает

en: Operation
ru: Действие

en: Search Results
ru: Результаты поиска

en: Threshold
ru: Пороговое значение

en: Menu Name
ru: Название меню

en: Site Name
ru: Название сайта

en: Add Block
ru: Добавить блок

en: Parameters
ru: Параметры

en: Limit
ru: Предел

en: YES
ru: ДА

en: Server name
ru: Название сервера

en: New State
ru: Новое состояние

en: Hours
ru: Часы

en: Block ID
ru: ID блока

en: Access Control
ru: Контроль доступа

en: Missing
ru: Отсутствует

en: User management
ru: Управление пользователями

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Scope
ru: Ограничение

en: Global Settings
ru: Глобальные настройки

en: Changed
ru: Изменение

en: Failed
ru: Не удалось

en: Status Code
ru: Код состояния

en: Theme settings
ru: Настройки темы

en: Themes
ru: Темы оформления

en: Content Type
ru: Тип материала

en: Processed
ru: Обработано

en: Upload File
ru: Закачать файл

en: Submissions
ru: Отправления

en: Webforms
ru: Веб-формы

en: Base URL
ru: Базовый URL

en: Menus
ru: Меню

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Rebuild Cache
ru: Перестроить кэш

en: Add Section
ru: Добавить Раздел

en: Drafts
ru: Черновики

en: Read
ru: Читать

en: Create Content
ru: Создать содержимое

en: Field Type
ru: Тип поля

en: Offset
ru: Пропустить

en: Template Name
ru: Имя шаблона

en: About
ru: Информация

en: Field Name
ru: Название поля

en: Cardinality
ru: Количество элементов

en: Block Settings
ru: Настройки блока

en: Configure Block
ru: Настроить блок

en: Suggestions
ru: Предложения

en: Errors
ru: Ошибки

en: Get Content Type
ru: Получить тип контента

en: Create Menu
ru: Создать меню

en: Current Roles
ru: Текущие роли

en: Metatags
ru: Мета-теги

en: Admin
ru: Администратор

en: Valid
ru: Проходящий проверку

en: Bundles
ru: Наборы

en: Bundle
ru: Набор

en: Hierarchical
ru: Иерархически

en: Show Title
ru: Отображать заголовок

en: Display Type
ru: Тип отображения

en: Skipped
ru: Пропущено

en: Not set
ru: Не установлено

en: Link ID
ru: ID ссылки.

en: Indexing status
ru: Статус индексации

en: queue
ru: список

en: Template ID
ru: ID шаблона

en: Export to CSV
ru: Экспорт в CSV-файл

en: Entity Type
ru: Тип сущности

en: Warnings
ru: Предупреждения

en: Description of the vocabulary.
ru: Описание к словарю.

en: Elements
ru: Элементы

en: Structure
ru: Структура

en: Workflows
ru: Рабочие процессы

en: Entity Types
ru: Типы сущностей

en: Field Types
ru: Типы поля

en: Entity ID
ru: Идентификатор сущности

en: Machine Name
ru: Машинное имя

en: Sort By
ru: Сортировать

en: Style ID
ru: ID стиля

en: Submission ID
ru: ID отправления

en: Media Types
ru: Типы медиа

en: Transitions
ru: Переходы

en: Vocabulary machine name
ru: Машинное имя словаря

en: All Tags
ru: Все теги

en: Redirect ID
ru: ID переадресации

en: Text Formats
ru: Текстовые форматы

en: Human-readable name
ru: Удобочитаемое название

en: Server ID
ru: Сервер ID

en: Moderation State
ru: Состояние модерации

en: Result message
ru: Сообщение о результате

en: The node title.
ru: Заголовок материала

en: Layout ID
ru: ID схемы

en: The user ID.
ru: ID пользователя.

en: Items Per Page
ru: Элементов на страницу

en: Drupal Version
ru: Версия Drupal

en: Parent Term ID
ru: ID Родительского Термина

en: Create Redirect
ru: Создать редирект

en: Delete Webform
ru: Удалить веб-форму

en: Configuration management
ru: Управление конфигурацией

en: Log entries
ru: Записи журнала

en: Allowed HTML
ru: Допустимый HTML

en: Plugin ID
ru: ID плагина

en: Visibility Conditions
ru: Условия видимости

en: Layout Builder
ru: Конструктор макета

en: Media ID
ru: ID медиа

en: Recipe Name
ru: Название рецепта

en: Block Label
ru: Метка блока

en: Create a new menu.
ru: Создание нового меню

en: Style label
ru: Ярлык стиля
