MCP Tools (1.0.0-alpha24) - en to hi translation catalogue (90 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Content
hi: सामग्री

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Type
hi: प्रकार

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: cron
hi: क्रॉन

en: Help Text
hi: सहायता सुत्र

en: Categories
hi: वर्ग

en: Search
hi: खोज

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Weight
hi: मान

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Node ID
hi: नोड आईडी

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Summary
hi: सारांश

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Filename
hi: फ़ाइल का नाम

en: Vocabularies
hi: शब्दावलीया

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Menu
hi: सूची

en: Theme
hi: थीम

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: Total
hi: कुल

en: Components
hi: पुर्ज़े

en: ID
hi: आईडी

en: States
hi: अवस्थाएं

en: Email
hi: ईमेल

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Created
hi: निर्मित

en: Expanded
hi: विस्तारित

en: Active
hi: सक्रिय

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Roles
hi: भूमिका

en: Role ID
hi: भूमिका आईडी

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Count
hi: गुणांक

en: Items
hi: वस्तुएं

en: State
hi: अवस्था

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Role
hi: भूमिका

en: Destination
hi: गंतव्य

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Tools
hi: उपकरण

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Operation
hi: काम

en: Output settings
hi: आउटपुट सेटिंग्स

en: Add Block
hi: ब्लॉक जोड़ें

en: Limit
hi: सीमा

en: Missing
hi: लापता

en: User management
hi: सदस्य संचालन

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Changed
hi: बदल गया

en: Failed
hi: असफल हुआ

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: Submissions
hi: प्रस्तुतियाँ

en: URI
hi: यूआरआइ

en: Menus
hi: मेनू

en: Publish
hi: प्रकाशित करें

en: About
hi: के बारे में

en: Admin
hi: प्रशासन

en: Bundles
hi: बंडल

en: Bundle
hi: पोटली

en: Structure
hi: ढांचा

en: Workflows
hi: कार्यप्रवाह

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: Submission ID
hi: प्रस्तुति आईडी

en: Transitions
hi: बदलाव

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Text Formats
hi: पाठ प्रारूपों

en: Server details
hi: सर्वर का विवरण

en: Visibility Conditions
hi: दृश्यता की स्थिति

en: Recipe Name
hi: पकवान का नाम
