MCP Tools (1.0.0-beta2) - en to ar translation catalogue (124 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Status
ar: الحالة

en: Operations
ar: العمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Type
ar: النوع

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Action
ar: إجراء

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: cron
ar: مجدول الأعمال (كرون)

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Search
ar: بحث

en: Message
ar: الرسالة

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Weight
ar: الوزن

en: Required
ar: ضروري

en: Parent
ar: الأب

en: Category
ar: الفئة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Field
ar: حقل

en: Label
ar: التسمية

en: Summary
ar: الملخص

en: URL
ar: عنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Region
ar: منطقة

en: Menu
ar: القائمة

en: Content Types
ar: أنواع المحتوى

en: Theme
ar: سمة

en: Timestamp
ar: الطابع الزمني

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Updates
ar: التحديثات

en: Total
ar: المجموع

en: Components
ar: العناصر

en: ID
ar: المعرف ID

en: States
ar: الحالات

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Created
ar: تم الإنشاء

en: Expanded
ar: موسع

en: Active
ar: نشط

en: Module
ar: الوحدة

en: Roles
ar: الأدوار

en: Role ID
ar: معرّف الدور

en: Published
ar: منشور

en: Revisions
ar: المراجعات

en: File ID
ar: معرف الملف

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary ID
ar: معرّف ID المعجم

en: Term ID
ar: معرّف المصطلح

en: Fields
ar: الحقول

en: Count
ar: العدد

en: Items
ar: عناصر

en: State
ar: الحالة

en: Terms
ar: المصطلحات

en: Directory
ar: الدليل

en: Configuration
ar: الضبط

en: Role
ar: دور

en: Link text
ar: نص الرابط

en: Destination
ar: الوجهة

en: Users
ar: المستخدمون

en: Tools
ar: الأدوات

en: Filters
ar: المرشحات

en: template
ar: قالب

en: Operation
ar: عملية

en: Deleted
ar: محذوف

en: Limit
ar: حد

en: Hours
ar: ساعات

en: Block ID
ar: مُعرف الصندوق

en: Diff
ar: الفروقات (Diff)

en: Missing
ar: مفقود

en: User management
ar: إدارة المستخدمين

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Changed
ar: تم التغير

en: Failed
ar: فشل

en: Theme settings
ar: إعدادات السمة

en: Themes
ar: الحلل

en: Content Type
ar: نوع المحتوى

en: Processed
ar: تمت المعالجة

en: Submissions
ar: الإرسالات

en: Webforms
ar: نماذج الويب

en: Base URL
ar: عنوان URL الأساسي

en: Menus
ar: القوائم

en: Publish
ar: انشر

en: Add Section
ar: إضافة قسم

en: Drafts
ar: المسودات

en: Field Type
ar: نوع الحقل

en: Offset
ar: الإزاحة

en: About
ar: حول

en: Cardinality
ar: رئيسي

en: Configure Block
ar: ضبط الصندوق

en: Errors
ar: اخطاء

en: Bundles
ar: حزم

en: Bundle
ar: الحزمة

en: Not set
ar: غير محدد

en: User IDs
ar: معرفات المستخدم

en: Indexing status
ar: حالة الفهرسة

en: Warnings
ar: تحذيرات

en: Content moderation
ar: إشراف المحتوى

en: Elements
ar: العناصر

en: Structure
ar: البنية

en: Workflows
ar: مسارات العمل

en: Image styles
ar: أنماط الصور

en: Entity ID
ar: معرّف الكينونة

en: Machine Name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Submission ID
ar: المعرف ID للإرسال

en: Transitions
ar: انتقالات

en: Vocabulary machine name
ar: الاسم البرمجي للمعجم

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: Text Formats
ar: تنسيقات النص

en: Layout ID
ar: مُعرّف النَسق

en: Configuration management
ar: تسيير الإعدادات

en: Plugin ID
ar: معرف الملحق (plugin ID)

en: Visibility Conditions
ar: شروط الرؤية

en: Layout Builder
ar: المُنسق

en: Recipe Name
ar: اسم الوصفة
