MCP Tools (1.0.0-beta3) - en to fa translation catalogue (122 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Status
fa: وضعیت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Username
fa: نام کاربری

en: Type
fa: نوع

en: Confirm
fa: تایید

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Action
fa: عملکرد

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: cron
fa: کرون

en: Help Text
fa: متن راهنما

en: Categories
fa: دسته‌ها

en: Search
fa: جستجو

en: Message
fa: پیام

en: Password
fa: گذرواژه

en: Weight
fa: وزن

en: Required
fa: اجباری

en: Parent
fa: والد

en: Category
fa: دسته بندی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Node ID
fa: شناسه گره

en: Field
fa: فیلد

en: Label
fa: برچسب

en: Changes
fa: تغییرات

en: Summary
fa: خلاصه

en: URL
fa: نشانی

en: Path
fa: مسیر

en: Filename
fa: نام فایل

en: Vocabularies
fa: واژگان‌ها

en: Region
fa: ناحیه

en: Menu
fa: منو

en: Content Types
fa: انواع محتوا

en: Item Count
fa: تعداد آیتم ها

en: Theme
fa: پوسته

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: Updates
fa: به‌روزرسانی‌ها

en: Total
fa: مجموع

en: Issues
fa: پی آمدها

en: Components
fa: مؤلفه‌ها

en: ID
fa: شناسه

en: States
fa: حالت‌ها

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Expanded
fa: گسترده

en: Active
fa: فعال

en: Module
fa: ماژول

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Role ID
fa: شناسه نقش

en: Published
fa: منتشر شده

en: Revisions
fa: نسخه‌ها

en: File ID
fa: شناسه فایل

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Vocabulary ID
fa: شناسه واژگان

en: Term ID
fa: شناسه واژه

en: Fields
fa: فیلدها

en: Count
fa: شمارش

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: State
fa: وضعیت

en: Terms
fa: واژه‌ها

en: Directory
fa: دایرکتوری

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Note
fa: یادداشت

en: Role
fa: نقش

en: Link text
fa: متن پیوند

en: Destination
fa: مقصد

en: Users
fa: کاربران

en: Tools
fa: ابزارها

en: Add Field
fa: افزودن فیلد

en: Filters
fa: فیلترها

en: Operation
fa: عملکرد

en: Search Results
fa: نتایج جستجو

en: Threshold
fa: آستانه

en: Site Name
fa: نام سایت

en: Add Block
fa: افزودن بلوک

en: Deleted
fa: حذف شد

en: Limit
fa: محدوده

en: Server name
fa: نام سرور

en: Hours
fa: ساعت

en: Block ID
fa: شناسه بلوک

en: Diff
fa: تفاوت

en: User management
fa: مدیریت کاربران

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Failed
fa: ناموفق

en: Theme settings
fa: تنظیمات پوسته

en: Themes
fa: پوسته‌ها

en: Content Type
fa: نوع محتوا

en: Submissions
fa: ارسال‌ها

en: Webforms
fa: وب فرم ها

en: Base URL
fa: آدرس پایه

en: Menus
fa: منوها

en: Publish
fa: انتشار

en: Not configured
fa: پیکربندی نشده

en: Drafts
fa: پیش‌نویس‌ها

en: Offset
fa: جابجایی

en: About
fa: درباره

en: Errors
fa: خطاها

en: Admin
fa: مدیر

en: Bundle
fa: بسته

en: Link ID
fa: شناسه پیوند

en: Indexing status
fa: وضعیت شاخص

en: queue
fa: صف

en: Warnings
fa: هشدارها

en: Description of the vocabulary.
fa: توصیف واژگان.

en: Elements
fa: عنصرها

en: Structure
fa: ساختار

en: Image styles
fa: سبک‌های تصویر

en: Entity ID
fa: شناسه عنصر

en: Sort By
fa: مرتب کردن بر اساس

en: Media Types
fa: انواع رسانه

en: Text Formats
fa: قالب‌بندی‌های متن

en: Result message
fa: پیام نتیجه

en: Remove Block
fa: حذف بلوک

en: Layout Builder
fa: ابزار چینش صفحه
