MCP Tools (1.0.0-beta5) - en to tr translation catalogue (138 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Status
tr: Durum

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Type
tr: Tip

en: Confirm
tr: Onayla

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Action
tr: Eylem

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: cron
tr: dönemsel görev

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Search
tr: Ara

en: Message
tr: İleti

en: Password
tr: Parola

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Required
tr: Zorunlu

en: Parent
tr: Üst öge

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Node ID
tr: Düğüm Kimliği

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Changes
tr: Değişiklikler

en: Summary
tr: Özet

en: Path
tr: Yol

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Region
tr: Bölge

en: Menu
tr: Menü

en: Item Count
tr: Adet

en: Theme
tr: Tema

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Total
tr: Toplam

en: Issues
tr: Konular

en: Components
tr: Bileşenler

en: States
tr: Durumlar

en: Email
tr: E-posta

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Expanded
tr: Genişletilmiş

en: Active
tr: Etkin

en: Module
tr: Modül

en: Roles
tr: Roller

en: Role ID
tr: Rol ID

en: Published
tr: Yayında

en: Revisions
tr: Sürümler

en: File ID
tr: Dosya ID

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Vocabulary ID
tr: Sözlük ID

en: Term ID
tr: Terim ID

en: Fields
tr: Alanlar

en: Count
tr: Sayaç

en: Items
tr: Öğeler

en: State
tr: Durum

en: Terms
tr: Terimler

en: Job Title
tr: İş Başlığı

en: Directory
tr: Dizin

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Role
tr: Rol

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Destination
tr: Hedef

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Tools
tr: Araçlar

en: Add Field
tr: Alan Ekle

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Expires
tr: Geçerlik tarihi

en: Operation
tr: İşlem

en: Threshold
tr: Eşik

en: Add Block
tr: Blok Ekle

en: Deleted
tr: Silindi

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Limit
tr: Sınır

en: YES
tr: EVET

en: Server name
tr: Sunucu adı

en: Hours
tr: Saat

en: Block ID
tr: Blok kimliği

en: Missing
tr: Kayıp

en: User management
tr: Kullanıcı yönetimi

en: Permissions
tr: İzinler

en: Changed
tr: Değişti

en: Failed
tr: Hata oluştu

en: Theme settings
tr: Tema ayarları

en: Themes
tr: Temalar

en: Content Type
tr: İçerik çeşidi

en: Upload File
tr: Dosya Yükle

en: Submissions
tr: Gönderimler

en: Base URL
tr: Temel URL

en: Menus
tr: Menüler

en: Publish
tr: Yayınla

en: Add Section
tr: Bölüm Ekle

en: Not configured
tr: Yapılandırılmadı

en: Create Content
tr: İçerik Oluştur

en: Field Type
tr: Alan Tipi

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: About
tr: Hakkında

en: Cardinality
tr: Nicelik

en: Configure Block
tr: Bloğu Yapılandır

en: Errors
tr: Hatalar

en: Admin
tr: Yönetim

en: Bundles
tr: Paketler

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Not set
tr: Ayarlanmamış

en: Link ID
tr: Bağlantı ID

en: Indexing status
tr: Dizinleme durumu

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Content moderation
tr: İçerik denetimi

en: Description of the vocabulary.
tr: Sözlük hakkında açıklama.

en: Elements
tr: Öğeler

en: Structure
tr: Yapı

en: Workflows
tr: İş akışları

en: Image styles
tr: Resim stilleri

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Machine Name
tr: Makine Adı

en: Sort By
tr: Sıralama Yönü

en: Submission ID
tr: Gönderim Kimlik No (ID)

en: Media Types
tr: Medya Türleri

en: Transitions
tr: Geçişler

en: Vocabulary machine name
tr: Sözlük makine adı

en: Text Formats
tr: Metin Biçimleri

en: Human-readable name
tr: İnsanca okunabilir ad

en: Layout ID
tr: Yerleşim kimliği

en: The user ID.
tr: Kullanıcı kimliği.

en: Drupal Version
tr: Drupal Sürümü

en: Configuration management
tr: Yapılandırma yönetimi

en: Log entries
tr: Günlük girdileri

en: Allowed HTML
tr: İzin verilen HTML

en: Plugin ID
tr: Eklenti Kimliği

en: Visibility Conditions
tr: Görünürlük Koşulları

en: Layout Builder
tr: Yerleşim Oluşturucu

en: The entity bundle.
tr: Varlık paketi.

en: Recipe Name
tr: Tarif Adı
