Material Design Components (8.x-1.0-alpha2) - en to hi translation catalogue (18 entries)

en: Author
hi: लेखक

en: Help
hi: मदद

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Close
hi: बंद करे

en: Select all rows in this table
hi: इस तालिका में सभी पंक्तियों का चयन करें

en: Deselect all rows in this table
hi: इस तालिका में सभी पंक्तियों को अचयनित करें

en: Changed
hi: बदल गया

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Drag to re-order
hi: पुनःक्रमित करने के लिए खींचें|

en: (active tab)
hi: (सक्रिय टैब)

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
hi: पंक्तियाँ को संख्यात्मक वजन के बजाय खींचकर पुनः क्रमित करे .

en: Show row weights
hi: पंक्ति वजन दिखाएँ

en: Hide row weights
hi: पंक्ति वजन छुपाएं
