Media AV Portal (2.0.0) - en to ja translation catalogue (21 entries)

en: Original image
ja: オリジナル画像

en: Media
ja: メディア

en: pixels
ja: ピクセル

en: Maximum height
ja: 最大高さ

en: Maximum width
ja: 最大幅

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Image style: @style
ja: 画像のスタイル: @style

en: Resource title
ja: リソースタイトル

en: @path is not a valid path.
ja: @path は適切なパスではありません。

en: Responsive image style
ja: レスポンシブ画像スタイル

en: Responsive image style: @responsive_image_style
ja: レスポンシブ画像スタイル: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
ja: レスポンシブ画像スタイルを選択してください。

en: Configure Responsive Image Styles
ja: レスポンシブイメージスタイルの設定

en: Cache maximum age
ja: キャッシュの有効期間

en: Maximum size: %max_width x %max_height pixels
ja: 最大サイズ: %max_width x %max_height ピクセル

en: Maximum width: %max_width pixels
ja: 最大幅: %max_width ピクセル

en: Maximum height: %max_height pixels
ja: 最大高さ: %max_height ピクセル

en: Thumbnails location
ja: サムネイル保存先

en: Thumbnails will be fetched from the provider for local usage. This is the URI of the directory where they will be placed.
ja: サムネイルは、ローカルで使用するためにプロバイダから取得されます。これはサムネイルを保存するディレクトリのURIです。

en: Could not prepare thumbnail destination directory @dir for oEmbed media.
ja: oEmbed メディアのサムネイル保存先ディレクトリ @dir を用意できませんでした。
