Media AV Portal (8.x-1.0-beta4) - en to fr translation catalogue (21 entries)

en: Original image
fr: Image originale

en: Media
fr: Média

en: Maximum height
fr: Hauteur maximum

en: Maximum width
fr: Largeur maximum

en: Image style
fr: Style d'image

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Image style: @style
fr: Style d'image : @style

en: Resource title
fr: Titre de la ressource

en: @path is not a valid path.
fr: @path n'est pas un chemin valide.

en: Responsive image style
fr: Style d'image adaptatif

en: Responsive image style: @responsive_image_style
fr: Style d'image adaptatif : @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
fr: Sélectionner un style d'image adaptatif.

en: Configure Responsive Image Styles
fr: Configurer Responsive Image Styles

en: URI of thumbnail storage directory
fr: URI du répertoire de stockage des vignettes

en: Maximum size: %max_width x %max_height pixels
fr: Taille maximum : %max_width x %max_height pixels

en: Maximum width: %max_width pixels
fr: Largeur maximale : %max_width pixels

en: Maximum height: %max_height pixels
fr: Hauteur maximale : %max_height pixels

en: Local URI of the thumbnail
fr: URI locale de la vignette

en: Thumbnails location
fr: Emplacement des vignettes

en: Thumbnails will be fetched from the provider for local usage. This is the URI of the directory where they will be placed.
fr: Les vignettes seront récupérées depuis la source locale. Ceci est l'URI du répertoire dans lequel elles seront placées.

en: Could not prepare thumbnail destination directory @dir for oEmbed media.
fr: Le répertoire de destination @dir pour les vignettes des médias oEmbed n'a pas pu être préparé.
