Media AV Portal (8.x-1.1) - en to pt translation catalogue (22 entries)

en: Original image
pt: Imagem original

en: pixels
pt: píxeis

en: Maximum height
pt: Altura máxima

en: Maximum width
pt: Largura máxima

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: None (original image)
pt: Nenhuma (imagem original)

en: Image style: @style
pt: Estilo da imagem: @style

en: Resource title
pt: Título do recurso

en: @path is not a valid path.
pt: @path não é um caminho válido.

en: Responsive image style
pt: Estilo de imagem responsivo

en: Responsive image style: @responsive_image_style
pt: Estilo de imagem responsivo: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
pt: Selecione um estilo de imagem responsivo.

en: Configure Responsive Image Styles
pt: Configurar Estilos de Imagem Responsivos

en: Cache maximum age
pt: Idade máxima da cache

en: URI of thumbnail storage directory
pt: URI do diretório de armazenamento de miniaturas

en: Maximum size: %max_width x %max_height pixels
pt: Tamanho máximo: %max_width x %max_height pixels

en: Maximum width: %max_width pixels
pt: Largura máxima: %max_width pixels

en: Maximum height: %max_height pixels
pt: Altura máxima: %max_height pixels

en: Local URI of the thumbnail
pt: URI local da miniatura

en: Thumbnails location
pt: Localização das miniaturas

en: Thumbnails will be fetched from the provider for local usage. This is the URI of the directory where they will be placed.
pt: As miniaturas serão obtidas do fornecedor para uso local. Esta é a URI do diretório onde serão colocadas.

en: Could not prepare thumbnail destination directory @dir for oEmbed media.
pt: Não foi possível preparar o diretório de destino @dir para miniaturas de media oEmbed.
