Media Directories (2.0.1) - en to uk translation catalogue (60 entries)

en: Image size
uk: Розмір зображення

en: Delete
uk: Видалити

en: Value
uk: Значення

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Reset
uk: Скинути

en: - None -
uk: - Немає -

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Save
uk: Зберегти

en: Add
uk: Додати

en: Rename
uk: Перейменувати

en: All
uk: Все

en: New folder
uk: Нова папка

en: OK
uk: Гаразд

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Media
uk: Медіа

en: Desc
uk: Спад

en: Directory
uk: Каталог

en: Uncategorized
uk: Без категорії

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Root
uk: Корінь

en: Root directory
uk: Кореневий каталог

en: 1 item | @count items
uk[0]: @count елемент
uk[1]: @count елемента
uk[2]: @count елементів

en: Browser
uk: Браузер

en: Installed
uk: Встановлено

en: Apply
uk: Застосувати

en: Values
uk: Значення

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
uk: Можна використовувати лише файли з наступними розширеннями: %files-allowed.

en: Invalid input
uk: Хибне введення

en: Select terms from vocabulary @voc
uk: Виберіть терміни зі словника @voc

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: Edit media
uk: Редагування медіа

en: Media browser
uk: Медіа-оглядач

en: Add media
uk: Додати медіа

en: Asc
uk: Зрост

en: Display error message
uk: Показувати повідомлення про помилку

en: Select files
uk: Оберіть файли

[ctx: Sort order]
en: Numerical
uk: Число

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
uk: Абеткове

en: Master
uk: Головне

en: Media type
uk: Тип носія

en: Select media
uk: Вибрати медіа

en: Save and select
uk: Зберегти та вибрати

en: Custom dimensions
uk: Спеціальні параметри

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
uk: Для всіх залиште порожнім. В іншому випадку, базовим замість "Усі" буде перший вибраний термін

en: Delete media
uk: Видалити медіа

en: Media name
uk: Назва медіа

en: Entity browser
uk: Оглядач сутностей

en: Select entities
uk: Виберіть об'єкти

en: Remove @label
uk: Вилучити @label

en: 1 item selected | @count items selected
uk[0]: 1 об'єкт вибрано
uk[1]: @count об'єктів вибрано
uk[2]: @count об'єкти вибрано

en: Add @type via URL
uk: Додати @type через URL

en: Allowed providers: @providers.
uk: Дозволені провайдери: @providers.

en: Added media items
uk: Додані медіа-об'єкти

en: Removing @label.
uk: Вилучення @label.

en: The media item %label has been removed.
uk: Медіа-об'єкт %label був вилучений.

en: The media item has been created but has not yet been saved. Fill in any required fields and save to add it to the media library. | The media items have been created but have not yet been saved. Fill in any required fields and save to add them to the media library.
uk[0]: Медіа-об'єкт створено, але ще не збережено. Заповніть усі необхідні поля та збережіть, щоб додати їх до медіатеки.
uk[1]: Медіа-об'єкти створено, але ще не збережено. Заповніть усі необхідні поля та збережіть, щоб додати їх до медіатеки.
uk[2]: Медіа-об'єкти створено, але ще не збережено. Заповніть усі необхідні поля та збережіть, щоб додати їх до медіатеки.
