Media Directories (2.0.3) - en to pt translation catalogue (55 entries)

en: Image size
pt: Tamanho da imagem

en: Delete
pt: Apagar

en: Value
pt: Valor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Reset
pt: Redefinir

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Name
pt: Nome

en: Save
pt: Salvar

en: Add
pt: Adicionar

en: Rename
pt: Renomear

en: New folder
pt: Nova pasta

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Media
pt: Mídia

en: Directory
pt: Diretório

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Root
pt: Raiz

en: 1 item | @count items
pt[0]: 1 item
pt[1]: @count itens

en: Browser
pt: Navegador

en: Installed
pt: Instalado

en: Values
pt: Valores

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
pt: Apenas arquivos com as seguintes extensões são permitidos: %files-allowed.

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Caches cleared.
pt: Todos os caches foram limpos.

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Edit media
pt: Editar mídia

en: Media browser
pt: Navegador de mídia

en: Add media
pt: Adicionar mídia

en: Display error message
pt: Exibir mensagem de erro

en: Select files
pt: Selecionar arquivos

[ctx: Sort order]
en: Numerical
pt: Númerica

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
pt: Alfabético

en: Media type
pt: Tipo de mídia

en: Select media
pt: Selecionar mídia

en: Save and select
pt: Salvar e selecionar

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
pt: Deixe em branco para todos. Caso contrário, o primeiro termo selecionado será o padrão em vez de "Qualquer".

en: Delete media
pt: Apagar mídia

en: Media name
pt: Nome da mídia

en: Select entities
pt: Selecionar entidades

en: The @type Entity @id does not exist.
pt: A Entidade @type com ID @id não existe.

en: The Entity Type @type does not exist.
pt: O tipo de entidade @type não existe.

en: Remove @label
pt: Remover @label

en: 1 item selected | @count items selected
pt[0]: 1 item selecionado
pt[1]: @count itens selecionados

en: Add @type via URL
pt: Adicionar @type via URL

en: Allowed providers: @providers.
pt: Provedores permitidos: @providers.

en: Added media items
pt: Adicionados itens de mídia

en: Removing @label.
pt: Removendo @label.

en: The media item %label has been removed.
pt: O item de mídia %label foi removido.

en: The media item has been created but has not yet been saved. Fill in any required fields and save to add it to the media library. | The media items have been created but have not yet been saved. Fill in any required fields and save to add them to the media library.
pt[0]: O item de mídia foi criado, mas ainda não foi salvo. Preencha todos os campos necessários e salve para adicioná-lo à biblioteca de mídia.
pt[1]: Os itens de mídia foram criado, mas ainda não foram salvos. Preencha todos os campos necessários e salve para adicioná-los à biblioteca de mídia.

en: Media name contains characters.
pt: O nome da mídia contém caracteres.

en: @selected of 1 remaining item selected | @selected of @count remaining items selected
pt[0]: @selected de 1 item restante selecionado
pt[1]: @selected de @count itens restantes selecionado(s)
