Media entity (8.x-1.1) - en to fr translation catalogue (79 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Language
fr: Langue

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: True
fr: Vrai

en: View
fr: Voir

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Created
fr: Créé

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Published
fr: Publié

en: Publisher ID
fr: Identifiant (ID) de l'éditeur

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Media
fr: Média

en: Now
fr: Maintenant

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Sort by
fr: Trier par

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: ago
fr: il y a

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Changed
fr: Modifié

en: Date created
fr: Date de création

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Default options
fr: Options par défaut

en: Apply
fr: Appliquer

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Field mapping
fr: Correspondance de champ

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Bundle
fr: Type

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Language settings
fr: Paramètres de langue

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Edit URL
fr: Modifier l'URL

en: Date changed
fr: Date de modification

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cet élément ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces éléments ?

en: media
fr: média

en: Administer media
fr: Administrer Media

en: View media
fr: Voir les fichiers multimédia

en: Requires locale.module
fr: Requiert locale.module

en: Add media
fr: Ajouter un média

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Linked to content
fr: Lié au contenu

en: Save and publish
fr: Enregistrer et publier

en: Master
fr: Principal

en: Create media
fr: Créer un média

en: Revision timestamp
fr: Horodatage de la version

en: Field map
fr: Correspondance de champ

en: Save and keep published
fr: Enregistrer et maintenir publié

en: Save and unpublish
fr: Enregistrer et dépublier

en: Save as unpublished
fr: Enregistrer comme non publié

en: Save and keep unpublished
fr: Enregistrer et maintenir non publié

en: The time that the current revision was created.
fr: La date à laquelle la version actuelle a été créée.

en: The log entry explaining the changes in this revision.
fr: L'entrée de journal expliquant les changements dans cette version.

en: Whether a new revision should be created by default
fr: Si une nouvelle version doit être créée par défaut ou non

en: Media entity
fr: Entité média

en: Update any media
fr: Mettre à jour n'importe quel média

en: Delete media
fr: Suppression de média

en: Delete any media
fr: Supprimer n'importe quel média

en: Media name
fr: Nom du média

en: Revision Log
fr: Journal de révisions

en: Media revisions
fr: Versions de média

en: Queue thumbnail downloads
fr: Mettre en file d'attente les téléchargements de vignette

en: Deleted @count media translations.
fr: @count traductions de média supprimées.

en: Save media
fr: Enregistrement de média

en: Thumbnail downloader
fr: Téléchargeur de vignette
