Media Entity Calameo (1.0.0) - en to fr translation catalogue (54 entries)

en: Status
fr: État

en: Comments
fr: Commentaires

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Views
fr: Vues

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Media
fr: Média

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: API key
fr: Clé d'API

en: Not configured
fr: Pas configuré

en: Favorites
fr: Favoris

en: Shared secret
fr: Clé secrète partagée

en: Published Date
fr: Date de publication

en: Width: @width px
fr: Largeur : @width px

en: Height: @height px
fr: Hauteur : @height px

en: Private content
fr: Contenu privé

en: Image field display format settings
fr: Paramètres de mise en forme d'affichage de champ image

en: Base folder for thumbnails
fr: Dossier de base pour les vignettes

en: API Key.
fr: Clé d'API

en: Could not download remote thumbnail from {url}.
fr: Impossible de télécharger la vignette distante depuis {url}.

en: Media Entity Calameo module
fr: Module Media Entity Calameo

en: The Calameo API key has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href=":url">Media entity Calameo settings page</a>.
fr: La clé d'API Calaméo n'a pas encore été configurée. Veuillez compléter les paramétrages sur la <a href=":url">page de configuration de Media entity Calameo</a>.

en: Media Entity Calameo provider.
fr: Fournisseur Media Entity pour Calameo

en: Media entity Calameo settings
fr: Configuration de Media Entity Calameo

en: Configure Calameo's API
fr: Configurer l'API de Calaméo

en: Administer Media entity Calameo module
fr: Administrer le module Media Entity Calameo

en: Perform administration tasks for the Media entity Calameo module.
fr: Exécute les tâches d'administration pour le module Media entity Calameo.

en: Media entity Calameo Settings
fr: Paramètres du module Media entity Calameo

en: Calameo media source configuration
fr: Configuration de la source Calameo

en: Api key or Api secret is missing
fr: La clé d'API ou l'API secrète est manquante.

en: Calameo API credentials
fr: Identifiants d'API Calaméo

en: The API Key and API Secret Key can be requested at the <a href=":url" target="_blank">Developers & API page</a>.
fr: La clé d'API et l'API secrète peuvent demandés sur la <a href=":url" target="_blank">page Developers & API</a>.

en: Set this to the API Key that Calameo has provided for you.
fr: A compléter avec la clé d'API transmise par Calaméo.

en: API Secret Key.
fr: Clé secrète d'API.

en: Set this to the API Secret Key that Calameo has provided for you.
fr: À compléter avec la clef secrète d'API transmise par Calaméo.

en: Api key is required.'
fr: La clé d'API est requise.

en: Api secret is required.'
fr: La clef secrète d'API est requise.

en: There is an error during the configuration saving.
fr: Il a eu une erreur lors de l'enregistrement de la configuration.

en: Saving the configuration has failed :
fr: L'enregistrement de la configuration a échoué :

en: Width of Calameo.
fr: Largeur de Calaméo.

en: Height of Calameo.
fr: Hauteur de Calaméo.

en: Calameo embed
fr: Intégration de Calaméo

en: ID of the publication
fr: Identifiant (ID) de la publication

en: Subscriber's folder ID
fr: ID du Répertoire de l'abonné

en: Subscriber's owner account ID (should be your account ID)
fr: Identifiant (ID) du propriétaire du compte (devrait être votre identifiant de compte)

en: Title of the publication
fr: Titre de la publication

en: Description of the publication
fr: Description de la publication

en: Category of the publication
fr: Catégorie de la publication

en: Status of publication
fr: Statut de la publication

en: Absolute URL for the publication's cover
fr: URL absolue de la couverture de la publication

en: Absolute URL for the publication's thumbnail
fr: URL absolue de la vignette de la publication

en: Absolute URL for the publication's reading page
fr: URL absolue de le page de lecture de la publication

en: Date of creation of the publication
fr: Date de  création du contenu

en: Could not prepare thumbnail destination directory @dir for Calameo media.
fr: Le répertoire de destination pour les vignettes @dir n'a pas pu être crée pour le media Calaméo
