Media entity 500px (8.x-1.1) - en to de translation catalogue (25 entries)

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Media
de: Medien

en: Number of votes
de: Anzahl der Stimmen

en: Picture name
de: Bildname

en: Field with source information
de: Feld mit Quellangaben

en: Base folder for thumbnails
de: Basisordner für Miniaturbilder

en: Media entity 500px provider.
de: Media-entity-500px-Dienstanbieter

en: Media entity 500px settings
de: Media-entity-500px-Einstellungen

en: 500px type configuration
de: 500px-Typkonfiguration

en: Field with embed code
de: Feld mit Einbettungs-Code

en: Whether to use 500px api or not
de: Ob die 500px-API verwendet werden soll oder nicht

en: 500px embed
de: 500px Embed

en: 500px shortcode
de: 500px-Shortcode

en: Picture ID
de: Bild-ID

en: Picture description
de: Bildbeschreibung

en: Author of the picture
de: Autor des Bildes

en: Name of the camera used for the picture
de: Name der Kamera, mit der die Aufnahme gemacht wurde.

en: Field on media entity that stores 500px embed code. You can create a bundle without selecting a value for this dropdown initially. This dropdown can be populated after adding fields to the bundle.
de: Das Feld der Medienentität, in dem der 500px-Einbettungs-Code abgespeichert werden soll. Es kann ein Subtyp erstellt werden, ohne einen Wert für diese Einstellung festzulegen. Die Auswahl dieses Dropdown-Menüs kann getroffen werden, nachdem Felder zum Subtypen hinzugefügt worden sind.

en: Whether to use 500px api to fetch pics or not.
de: Ob die 500px-API verwendet werden soll, um Bilder abzurufen oder nicht.

en: 500px's API can be used to fetch some metadata which can then be stored in Drupal fields. In order to use 500px's API, you have to configure @link.
de: Die 500px-API kann verwendet werden, um einige Metadaten abzurufen, die dann in Feldern abgespeichert werden. Zuvor muss @link konfiguriert werden.

en: In order to use 500px's API, you have to enable D500px.
de: Um die 500px-API zu verwenden, muss D500px aktiviert werden.

en: Provides business logic and metadata for 500px.
de: Stellt die Logik und die Metadaten für 500px zur Verfügung.

[ctx: Validation]
en: 500px embed code
de: 500px-Einbettungs-Code

en: Not valid 500px embed code.
de: Kein gültiger 500px Einbettungs-Code
