Media entity Instagram (3.0.7) - en to pt translation catalogue (18 entries)

en: Add
pt: Adicionar

en: Visible
pt: Visível

en: Media
pt: Mídia

en: Hidden
pt: Oculto

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Maximum width
pt: Largura máxima

en: Thumbnail width
pt: Largura da miniatura

en: Thumbnail height
pt: Altura da miniatura

en: App ID
pt: ID do Aplicativo

en: Resource type
pt: Tipo de recurso

en: Could not retrieve the remote URL (@url).
pt: Não foi possível recuperar a URL remota (@url).

en: The name of the author/owner
pt: O nome do autor/proprietário

en: The name of the provider
pt: O nome do provedor

en: The URL of the provider
pt: A URL do provedor

en: Default name of the media item
pt: Nome padrão do item de mídia

en: Local URI of the thumbnail
pt: URI local da miniatura

en: The width of the resource
pt: A largura do recurso

en: The HTML representation of the resource
pt: A representação HTML do recurso
