Media entity Soundcloud (8.x-1.0-alpha2) - en to de translation catalogue (33 entries)

en: Type
de: Typ

en: Options
de: Optionen

en: Width
de: Breite

en: Height
de: Höhe

en: Media
de: Medien

en: Show comments
de: Kommentare anzeigen

en: Select
de: Auswählen

en: Autoplay
de: Automatisch abspielen

en: Show user
de: Benutzter anzeigen

en: Classic
de: Klassisch

en: Type: @type
de: Typ: @type

en: Visual
de: Visuell

en: Options: @options
de: Optionen: @options

en: Width: @width
de: Breite: @width

en: Height: @height
de: Höhe: @height

en: Media entity soundcloud provider.
de: Media-Entity-Soundcloud-Dienstanbieter

en: Media entity Soundcloud settings
de: Media-Entity-Soundcloud-Einstellungen

en: Destination for thumbnails
de: Speicherort für Miniaturbilder

en: Soundcloud type configuration
de: Soundcloud-Typkonfiguration

en: Field on the media entity that stores Soundcloud URL
de: Das Feld in der Medienentität, das den Soundcloud-URL enthält.

en: Field display format settings
de: Anzeigeformateinstellungen des Feldes.

en: Hide related
de: Verwandte ausblenden

en: Show reposts
de: Berichte anzeigen

en: The type of embed.
de: Einbettungstyp

en: Width of embedded player.
de: Breite des eingebetteten Players

en: Height of embedded player. Suggested values: 450px for the visual type and 166px for classic.
de: Höhe des eingebetteten Players. Vorgeschlagene Werte: 450px für den Typ visuell und 166px für den Typ klassisch.

en: Add fields to the media bundle
de: Felder zum Mediensubtyp hinzufügen.

en: Soundcloud URL source field
de: Qeullfeld des Soundcloud-URLs

en: Select the field on the media entity that stores Soundcloud URL.
de: Das Feld in der Medienentität auswählen, das den Soundcloud-URL enthält.

en: The track id
de: ID des Songs

en: HTML embed code
de: HTML-Einbettungs-Code

en: URI of the thumbnail
de: URI des Miniaturbilds

en: Provides business logic and metadata for Soundcloud.
de: Stellt die Logik und die Metadaten für Soundcloud bereit.
