Media entity Tumblr (8.x-1.0-beta1) - en to de translation catalogue (5 entries)

en: Media
de: Medien

en: Field with source information
de: Feld mit Quellangaben

en: Media entity Tumblr provider.
de: Media-Entity-Tumblr-Dienstanbieter.

en: Field on media entity that stores tumblr embed code or URL. You can create a bundle without selecting a value for this dropdown initially. This dropdown can be populated after adding fields to the bundle.
de: Das Feld in der Medienentität, in dem der Code zum Einbetten von tumblr-Medien hinterlegt wird. Ein Subtyp kann erstellt werden, ohne dass ein Wert für dieses Feld ausgewählt wird. Der Wert für das Dropdown-Menü kann ausgewählt werden, nachdem der Subtyp erstellt worden ist.

en: Provides business logic and metadata for Tumblr.
de: Stellt die Logik und die Metadaten für Thmblr zur Verfügung.
