Media External (1.0.0-beta2) - en to fr translation catalogue (15 entries)

en: Search
fr: Rechercher

en: Import
fr: Importer

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Provider
fr: Fournisseur

en: No items selected.
fr: Aucun élément sélectionné.

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: Alt text
fr: Texte alternatif

en: File URL
fr: URL du fichier

en: Photographer
fr: Photographe

en: @path is not a valid path.
fr: @path n'est pas un chemin valide.

en: Thumbnails location
fr: Emplacement des vignettes

en: Thumbnails will be fetched from the provider for local usage. This is the URI of the directory where they will be placed.
fr: Les vignettes seront récupérées depuis la source locale. Ceci est l'URI du répertoire dans lequel elles seront placées.

en: Could not prepare thumbnail destination directory @dir for oEmbed media.
fr: Le répertoire de destination @dir pour les vignettes des médias oEmbed n'a pas pu être préparé.

en: Select @label
fr: Sélectionner @label

en: Could not download remote thumbnail from {url}.
fr: Impossible de télécharger la vignette distante depuis {url}.
