Media Folder Management (1.0.0-rc3) - en to pt translation catalogue (130 entries)

en: Images
pt: Imagens

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Edit
pt: Editar

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: Save
pt: Guardar

en: View
pt: Mostrar

en: Format
pt: Formato

en: Updated
pt: Atualizado

en: file
pt: ficheiro

en: Create
pt: Criar

en: Active
pt: Ativo

en: New folder
pt: Nova pasta

en: Delete folder
pt: Eliminar pasta

en: Published
pt: Publicado

en: Revisions
pt: Revisões

en: Authored by
pt: Criado por

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: An error occurred
pt: Ocorreu um erro

en: Table
pt: Tabela

en: List view
pt: Exibição de lista

en: Configuration
pt: Configuração

en: Other
pt: Outro

en: Role
pt: Grupo

en: Authored on
pt: Criado em

en: Root
pt: Raiz

en: Add file
pt: Adicionar ficheiro

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Controls
pt: Controlos

en: Revert
pt: Reverter

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: Permissions
pt: Permissões

en: Changed
pt: Alterado

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title da data de  %date

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Default options
pt: Opções predefinidas

en: Autoplay
pt: Início automático

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar a revisão de %revision-date?

en: Installation
pt: Instalação

en: @type: deleted %title revision %revision.
pt: @type: a revisão %revision de %title foi eliminada.

en: Manage folders
pt: Gerir pastas

en: Unlocked
pt: Desbloqueado

en: Locked
pt: Bloqueado

en: About
pt: Sobre

en: Credits
pt: Créditos

en: Videos
pt: Vídeos

en: Parent folder
pt: Pasta acima

en: folder
pt: pasta

en: Copy of the revision from %date.
pt: Cópia da revisão da data %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
pt: @type: a revisão %revision de %title foi revertida.

en: Revert to earlier revision
pt: Reverter para uma revisão anterior

en: Delete earlier revision
pt: Eliminar revisão anterior

en: Lock
pt: Bloquear

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Dependencies
pt: Dependências

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
pt[0]: Tem a certeza que deseja apagar este item?
pt[1]: Tem a certeza que deseja apagar estes itens?

en: Revision log message
pt: Mensagem de registo da revisão

en: Unlock
pt: Desproteja

en: Copy to clipboard
pt: Copiar para a área de transferência

en: Default View Mode
pt: Modo de visualização por defeito

en: @name field is required.
pt: O campo @name é obrigatório.

en: @label has been removed.
pt: @label foi removido.

en: Remove media
pt: Remover media

en: Set Cookie
pt: Definir cookie

en: Briefly describe the changes you have made.
pt: Faça uma breve descrição das alterações feitas.

en: Edit folder
pt: Editar pasta

en: Default Order
pt: Ordem por defeito

en: Media Folder
pt: Pasta de Media

en: Muted
pt: Silenciado

en: Date ascending
pt: Data ascendente

en: Date descending
pt: Data descendente

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: Set as current revision
pt: Definir como revisão atual

en: The user ID of the author.
pt: O ID do utilizador do autor.

en: Edit %type_label @label
pt: Editar %type_label @label

en: @type %label has been created.
pt: @type %label foi criado.

en: @type %label has been updated.
pt: @type %label foi atualizado.

en: @type: added %label.
pt: @type: adicionado %label.

en: @type: updated %label.
pt: @type: %label atualizada.

en: Show media item weights
pt: Mostrar pesos dos itens de media

en: Hide media item weights
pt: Ocultar pesos dos itens de media

en: Update widget
pt: Atualizar widget

en: Only one item can be selected. | Only @count items can be selected.
pt[0]: Apenas um item pode ser selecionado.
pt[1]: Apenas itens @count podem ser selecionados.

en: Remove @label
pt: Remover @label

en: Removing @label.
pt: Removendo @label.

en: There are no allowed media types configured for this field. Edit the field settings to select the allowed media types.
pt: Não há tipos de media permitidos configurados para este campo. Edite as configurações do campo para selecionar os tipos de media permitidos.

en: There are no allowed media types configured for this field. <a href=":url">Edit the field settings</a> to select the allowed media types.
pt: Não há tipos de media permitidos configurados para este campo. <a href=":url">Edite as configurações do campo</a> para selecionar os tipos de media permitidos.

en: Adding selection.
pt: Adicionando seleção.

en: Media folders
pt: Pastas de Media

en: Media has been removed.
pt: A media foi removida.

en: You do not have permission to view @item_label.
pt: Não tem permissão para visualizar @item_label.

en: Removing media.
pt: Remoção de media.

en: <a href="https://www.drupal.org/documentation/install/modules-themes/modules-8">Normal module installation procedure</a>.
pt: <a href="https://www.drupal.org/documentation/install/modules-themes/modules-8">Procedimento de instalação normal de módulo</a>.

en: There are no allowed media types configured for this field. Contact the site administrator.
pt: Não existem tipos de media permitidos configurados para este campo. Contacte o administrador do site.

en: Other files
pt: Outros ficheiros

en: Move Into
pt: Mover para

en: Media folder Configuration
pt: Configuração das pastas de Media

en: Folder view
pt: Visualização por pastas

en: Alphabetic ascending
pt: Ordem alfabética ascendente

en: Alphabetic descending
pt: Ordem alfabética descendente

en: Drop your file here!
pt: Deixe aqui o seu ficheiro!

en: Folder @folder moved!
pt: Pasta @folder movida!

en: File @filename moved!
pt: Ficheiro @filename movido!

en: The following sub folders will also be deleted
pt: As seguintes subpastas serão também eliminadas

en: Do you want to delete folder @name?
pt: Pretende eliminar a pasta @name?

en: Search folder
pt: Pesquisar na pasta

en: Empty Folder
pt: Pasta vazia

en: There is already one folder with the same name!
pt: Já existe uma pasta com o mesmo nome!

en: There is already one file with the same name!
pt: Já existe um ficheiro com o mesmo nome!

en: There is already one folder with the same name! (@folder)
pt: Já existe uma pasta com o mesmo nome! (@folder)

en: Media Folders
pt: Pastas de Media

en: Formatted link
pt: Link formatado

en: Simple link
pt: Link simples

en: Image: @style
pt: Imagem: @style

en: Image: Original
pt: Imagem: Original

en: Other: @format
pt: Outro: @format

en: Allows you to select items from the file explorer.
pt: Permite selecionar itens do explorador de ficheiros.

en: The file "@label" is not of an accepted type. Allowed types: @types
pt: O ficheiro "@label" não é de um tipo aceite. Tipos permitidos: @types

en: Added one file. | Added @count files.
pt[0]: Adicionado um ficheiro.
pt[1]: Adicionados @count ficheiros.
