Media Folders (1.0.2) - en to fr translation catalogue (82 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: List
fr: Lister

en: Remove
fr: Retirer

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Save
fr: Enregistrer

en: Files
fr: Fichiers

en: file
fr: fichier

en: New folder
fr: Nouveau répertoire

en: Delete folder
fr: Supprimer le répertoire

en: Location
fr: Emplacement

en: Revisions
fr: Versions

en: items
fr: éléments

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Media
fr: Média

en: An error occurred
fr: Une erreur s'est produite

en: List view
fr: Vue Liste

en: Loop
fr: Boucle

en: Order
fr: Ordre

en: Folders
fr: Dossiers

en: Folder
fr: Répertoire

en: Sort by
fr: Trier par

en: Root
fr: Racine

en: settings page
fr: page des paramétres

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Controls
fr: Contrôles

en: Grid
fr: Grille

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Manage folders
fr: Gérer les répertoires

en: About
fr: À propos

en: Credits
fr: Crédits

en: Bundles
fr: Types

en: Bundle
fr: Type

en: Show navigation
fr: Montrer la navigation

en: Videos
fr: Vidéos

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: click here
fr: cliquez ici

en: No results
fr: Aucun résultat

en: folder
fr: dossier

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fr: Le titre apparaît sous forme d'infobulle lorsque l'utilisateur survole l'image avec sa souris.

en: Alternative text
fr: Alternative textuelle

en: Upload files
fr: Transférer des fichiers

en: Edit media
fr: Modifier le média

en: Copy to clipboard
fr: Copier dans le presse papier

en: Add media
fr: Ajouter un média

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de @operation avec pour arguments : @args

en: Default View Mode
fr: Mode d'affichage par défaut

en: Load More
fr: Afficher plus

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: View Mode
fr: Mode d'affichage

en: @label has been removed.
fr: @label a été supprimé.

en: View mode: @mode
fr: Mode d'affichage : @mode

en: Remove media
fr: Supprimer le média

en: Set Cookie
fr: Définir le cookie

en: An error occurred during processing
fr: Une erreur s'est produite lors du traitement

en: Muted
fr: Muet

en: Delete media
fr: Suppression de média

en: Media revisions
fr: Versions de média

en: Insert selected
fr: Insérer l'élément sélectionné

en: Show media item weights
fr: Afficher les poids des éléments média

en: Hide media item weights
fr: Masquer les poids des éléments média

en: The maximum number of media items have been selected.
fr: Le nombre maximal de médias sélectionnables a été atteint.

en: Update widget
fr: Mettre à jour le widget

en: One media item remaining. | @count media items remaining.
fr[0]: Un média restant.
fr[1]: @count médias restants.

en: Only one item can be selected. | Only @count items can be selected.
fr[0]: Seul un élément peut être sélectionné.
fr[1]: Seuls @count éléments peuvent être sélectionnés.

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
fr: Brève description de l'image utilisée par les lecteurs d'écran et affichée lorsque l'image n'est pas chargée. Ceci est important pour l'accessibilité.

en: Remove @label
fr: Retirer @label

en: Add or select media
fr: Ajouter ou sélectionner un média

en: No media items are selected.
fr: Aucun élément de média n'est séléctionné.

en: Removing @label.
fr: Retirer @label.

en: There are no allowed media types configured for this field. Edit the field settings to select the allowed media types.
fr: Aucun type de média autorisé n'est configuré pour ce champ. Veuillez modifier les paramètres de champ pour sélectionner les types de média autorisés.

en: There are no allowed media types configured for this field. <a href=":url">Edit the field settings</a> to select the allowed media types.
fr: Aucun type de media autorisé n'est configuré pour ce champ. <a href=":url">Modifiez les propriétés du champ</a> pour sélectionner les types de media autorisés.

en: Adding selection.
fr: Ajout de la sélection.

en: Media has been removed.
fr: Le média a été supprimé.

en: You do not have permission to view @item_label.
fr: Vous ne disposez pas des droits pour voir @item_label.

en: Removing media.
fr: Suppression du média.

en: There are no allowed media types configured for this field. Contact the site administrator.
fr: La configuration des types de média autorisés est manquante. Contacter la personne qui gère le site.
