Media Gallery (3.2.1) - en to ru translation catalogue (61 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Author
ru: Автор

en: Description
ru: Описание

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: File path
ru: Путь к файлу

en: Edit
ru: Редактировать

en: Reset
ru: Сбросить

en: Settings
ru: Настройки

en: Save
ru: Сохранить

en: Top
ru: Вверху

en: View
ru: Просмотр

en: Updated
ru: Обновлено

en: Layout
ru: Макет

en: Created
ru: Создано

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Vertical
ru: Вертикально

en: Page
ru: Страница

en: Bottom
ru: Снизу

en: Published
ru: Опубликовано

en: File ID
ru: ID файла

en: File name
ru: Имя файла

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Desc
ru: По убыванию

en: Item count
ru: Число записей

en: Link text
ru: Текст ссылки

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Authored on
ru: Создан в

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Changed
ru: Изменение

en: Apply
ru: Применить

en: Grid
ru: Сетка

en: Language code
ru: Код языка

en: Layout settings
ru: Настройки макета

en: Use pager
ru: Использовать постраничный навигатор

en: Offset
ru: Пропустить

en: About
ru: Информация

en: The configuration has been updated.
ru: Настройки были изменены.

en: Migration
ru: Миграция

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Thumbnail image style
ru: Стиль миниатюрных изображений

en: Layout preview
ru: Предпросмотр макета

en: The {users}.uid who added the file. If set to 0, this file was added by an anonymous user.
ru: {users}.uid пользователя, который добавил файл. Если установлен 0, тогда файл был добавлен анонимным пользователем.

en: The published status of a file.
ru: Статус публикации файла.

en: The time that the file was added.
ru: Время добавления файла

en: The language code.
ru: Код языка.

en: File MIME Type
ru: MIME-тип файла

en: None (Original image)
ru: Нет (Оригинальное изображение)

en: Select the image style for the thumbnail display. Clicking a thumbnail will open the Photoswipe layer.
ru: Выберите стиль изображения для отображения миниатюр. При щелчке по миниатюре откроется слой Photoswipe.

en: Override first image thumbnail style
ru: Переопределить стиль миниатюры первого изображения

en: Sometimes the first image should be displayed differently, e.g. larger than other images. This option overrides the first image style.
ru: Иногда первое изображение должно отображаться по-другому, например, больше, чем другие. Этот параметр переопределяет стиль первого изображения.

en: Photoswipe modal image style
ru: Стиль модального изображения Photoswipe

en: Select the image style to display the image in the Photoswipe modal.
ru: Выберите стиль изображения, чтобы отобразить его в модале Photoswipe.
