Media Kinescope (1.0.2) - en to fr translation catalogue (14 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Media
fr: Média

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: @path is not a valid path.
fr: @path n'est pas un chemin valide.

en: URI of thumbnail storage directory
fr: URI du répertoire de stockage des vignettes

en: Could not retrieve the remote URL (@url).
fr: L'URL distante (@url) n'a pas pu être récupérée.

en: Thumbnails location
fr: Emplacement des vignettes

en: Thumbnails will be fetched from the provider for local usage. This is the URI of the directory where they will be placed.
fr: Les vignettes seront récupérées depuis la source locale. Ceci est l'URI du répertoire dans lequel elles seront placées.

en: @type URL
fr: URL de @type

en: Could not download remote thumbnail from {url}.
fr: Impossible de télécharger la vignette distante depuis {url}.

en: Media item default name
fr: Nom par défaut du média

en: Thumbnail local URI
fr: URI locale de la miniature

en: Resource source URL
fr: URL source de la ressource

en: Failed to download remote thumbnail file due to "%error".
fr: Échec du téléchargement de la vignette distante à cause de "%error".
