Media Kinescope (1.0.2) - en to pt translation catalogue (15 entries)

en: Title
pt: Título

en: Description
pt: Descrição

en: Media
pt: Mídia

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: @path is not a valid path.
pt: @path não é um caminho válido.

en: URI of thumbnail storage directory
pt: URI do diretório de armazenamento de miniaturas

en: Could not retrieve the remote URL (@url).
pt: Não foi possível recuperar a URL remota (@url).

en: Thumbnails location
pt: Localização das miniaturas

en: Thumbnails will be fetched from the provider for local usage. This is the URI of the directory where they will be placed.
pt: Miniaturas serão trazidas do provedor para uso local. Esta é a URI do diretório onde elas serão colocadas.

en: @type URL
pt: URL @type

en: Could not download remote thumbnail from {url}.
pt: Não foi possível baixar a miniatura remota de {url}.

en: Media item default name
pt: Nome padrão do item de mídia

en: Thumbnail local URI
pt: URI de miniatura local

en: Resource source URL
pt: URL de origem de recursos

en: Failed to download remote thumbnail file due to "%error".
pt: Falha ao baixar o arquivo de miniatura remoto devido a "%error".
