Media Text Overlay (1.0.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (18 entries)

en: Delete
tr: Sil

en: Content
tr: İçerik

en: File
tr: Dosya

en: None
tr: Hiçbiri

en: Field types
tr: Alan tipleri

en: Link image to
tr: Resmin bağlanacağı yer

en: Linked to content
tr: İçeriğe bağlantılı

en: Linked to file
tr: Dosyaya bağlantılı

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: Configure Image Styles
tr: Resim Stillerini Yapılandır

en: Responsive image style
tr: Duyarlı resim stili

en: Responsive image style: @responsive_image_style
tr: Duyarlı resim stili: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
tr: Duyarlı bir resim stili seçin.

en: Configure Responsive Image Styles
tr: Duyarlı Görsel Stillerini Yapılandır

en: Loading attribute: @attribute
tr: Yüklenen öznitelik: @attribute

en: Lazy render images with native image loading attribute (<em>loading="lazy"</em>). This improves performance by allowing browsers to lazily load images. See <a href="@url">Lazy loading</a>.
tr: Resimleri yerel resim yükleme özniteliğiyle (<em>loading="lazy"</em>) tembel olarak işleyin. Bu, tarayıcıların resimleri tembel bir şekilde yüklemesine izin vererek performansı artırır. <a href="@url">Tembel yükleme</a> bölümüne bakın.

en: Lazy loading attribute
tr: Tembel yükleme özelliği

en: Select the lazy loading attribute for images. <a href=":link">Learn more.</a>
tr: Resimler için tembel yükleme özelliğini seçin. <a href=":link">Daha fazla bilgi edinin.</a>
