Media Text Overlay (1.0.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (22 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Content
uk: Вміст

en: File
uk: Файл

en: None
uk: Немає

en: CSS Class
uk: Клас CSS

en: Field types
uk: Типи полів

en: Link image to
uk: Зображення є посиланням на

en: Linked to content
uk: Посилається на матеріал

en: Linked to file
uk: Посилається на файл

en: Nothing
uk: Нічого

en: Configure Image Styles
uk: Конфігурувати стилі зображень

en: Responsive image style
uk: Адаптивний стиль зображення

en: Responsive image style: @responsive_image_style
uk: Адаптивний стиль зображення: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
uk: Оберіть адаптивний стиль зображення.

en: Configure Responsive Image Styles
uk: Налаштувати адаптивні стилі зображень

en: Image loading
uk: Завантаження зображення

en: Loading attribute: @attribute
uk: Атрибут завантаження: @attribute

en: Lazy render images with native image loading attribute (<em>loading="lazy"</em>). This improves performance by allowing browsers to lazily load images. See <a href="@url">Lazy loading</a>.
uk: Ліниве відтворення зображень із власним атрибутом завантаження зображення (<em>loading=&quot;lazy&quot;</em>). Це покращує швидкодію, дозволяючи браузерам відкладено завантажувати зображення. Див. <a href="@url">Ліниве завантаження</a> .

en: Lazy
uk: Ліниве

en: Eager
uk: Нетерпляче

en: Lazy loading attribute
uk: Атрибут лінивого завантаження

en: Select the lazy loading attribute for images. <a href=":link">Learn more.</a>
uk: Виберіть атрибут лінивого завантаження для зображень. <a href=":link">Дізнатися більше.</a>
