Media Text Overlay (1.0.0-alpha1) - en to de translation catalogue (21 entries)

en: Delete
de: Löschen

en: Content
de: Inhalt

en: File
de: Datei

en: None
de: Keine

en: CSS Class
de: CSS-Klasse

en: Field types
de: Feldtypen

en: Link image to
de: Bild verlinken mit

en: Linked to content
de: Verlinkt mit Inhalt

en: Linked to file
de: Verlinkt mit Datei

en: Nothing
de: Nichts

en: Image Styles
de: Bildstile

en: Configure Image Styles
de: Bildstile konfigurieren

en: Responsive image style
de: Responsiver Bildstil

en: Responsive image style: @responsive_image_style
de: Responsiver Bildstil: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
de: Einen responsiven Bildstil auswählen.

en: Configure Responsive Image Styles
de: Responsive Bildstile konfigurieren

en: Image loading
de: Bild wird geladen

en: Loading attribute: @attribute
de: Attribut laden: @attribute

en: Lazy render images with native image loading attribute (<em>loading="lazy"</em>). This improves performance by allowing browsers to lazily load images. See <a href="@url">Lazy loading</a>.
de: Das Vorausladen von Bildern mit nativem Bildladeattribut (<em>loading="lazy"</em>). Dies verbessert die Leistung, indem es Browsern erlaubt, Bilder langsam zu laden. Siehe <a href="@url">Lazy loading</a>.

en: Lazy loading attribute
de: Attribut "Lazy Loading"

en: Select the lazy loading attribute for images. <a href=":link">Learn more.</a>
de: Wählen Sie das Attribut „lazy loading" für Bilder. <a href=":link">Mehr erfahren.</a>
