Mediteran administrator (8.x-1.11) - en to ja translation catalogue (87 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Description
ja: 説明

en: Download
ja: ダウンロード

en: Version
ja: バージョン

en: unpublished
ja: 未掲載

en: Release notes
ja: リリースノート

en: None
ja: なし

en: Name
ja: 名前

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to parent page
ja: 親ページへ移動

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Preview
ja: プレビュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: Updated
ja: 更新

en: n/a
ja: 利用不可

en: Last post
ja: 最終投稿

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Web Server
ja: ウェブサーバー

en: Database
ja: データベース

en: Up
ja: 上へ

en: System
ja: システム

en: Forum
ja: フォーラム

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Topics
ja: トピック

en: Posts
ja: 投稿

en: Installed
ja: インストール済み

en: New
ja: 新

en: Tabs
ja: タブ

en: Next page
ja: 次ページ

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Memory limit
ja: メモリの制限

en: original
ja: オリジナル

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: mobile
ja: モバイル

en: Pagination
ja: ページ送り

en: No modules are available to uninstall.
ja: アンインストールできるモジュールはありません。

en: Last checked: @time ago
ja: 前回の確認: @time前

en: Last checked: never
ja: 前回の確認: 未実行

en: Includes: %includes
ja: 以下を含みます： %includes

en: wide
ja: 広

en: Sort descending
ja: 降順で並び替え

en: Sort ascending
ja: 昇順で並び替え

en: Machine name:
ja: システム内部名称:

en: view actual size
ja: 実サイズで表示

en: Includes:
ja: 次を含みます:

en: Enabled: %includes
ja: 有効: %includes

en: Disabled: %disabled
ja: 無効: %disabled

en: Previous page
ja: 前ページ

en: Subscribe to @title
ja: @title を購読

en: Text Formats
ja: テキストフォーマット

en: Display | Displays
ja[0]: ディスプレイ
ja[1]: ディスプレイ

en: Last Cron Run
ja: 最後の Cron 実行

en: Last page
ja: 最終ページ

en: Drupal Version
ja: Drupal バージョン

en: Toolbar configuration
ja: ツールバーの構成

en: Available buttons
ja: 利用可能なボタン

en: Active toolbar
ja: アクティブツールバー

en: Missing translations for:
ja: 見つからない翻訳:

en: Missing translations for one project | Missing translations for @count projects
ja[0]: 1 件のプロジェクトの翻訳が見つかりません
ja[1]: @count 件のプロジェクトの翻訳が見つかりません

en: Move a button into the <em>Active toolbar</em> to enable it, or into the list of <em>Available buttons</em> to disable it. Buttons may be moved with the mouse or keyboard arrow keys. Toolbar group names are provided to support screen reader users. Empty toolbar groups will be removed upon save.
ja: ボタンを<em>アクティブツールバー</em>へ移動させると有効になり、<em>利用可能なボタン</em>へ移動させると無効になります。マウスやキーボードの矢印キーでボタンを移動させることができます。ツールバーグループの名前は、スクリーンリーダー利用者のサポートのために提供します。空のツールバーグループは、保存の際に削除されます。

en: Button divider
ja: ボタンディバイダー

en: CKEditor toolbar and button configuration.
ja: CKEditor ツールバーとボタンの設定。

en: Updates for: @module_list
ja: 下記の更新: @module_list

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
ja: コンテンツタイプがまだ作成されていません。<a href="@create_content">コンテンツタイプ作成ページ</a>で新しいコンテンツタイプを追加してください。

en: Book outline for @book.title
ja: @book.title のブックアウトライン

en: Book traversal links for
ja: ブック横断リンク:

en: (upscaling allowed)
ja: (アップスケール許可)

en: First page
ja: 先頭ページ

en: Primary tabs display toggle
ja: プライマリータブの表示切り替え

en: Page @items.current
ja: @items.current ページ

en: By @author @time ago
ja: @author が @time 前に投稿

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: Version: @module-version
ja: バージョン: @module-version

en: Requires: @module-list
ja: @module-list が必要

en: Required by: @module-list
ja: @module-list に必要

en: Installation tasks
ja: インストールタスク

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
ja: マシン名: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
ja[0]: 以下の理由により @module.module_name をアンインストールすることができません:
ja[1]: 以下の理由により @module.module_name をアンインストールすることができません:

en: width @data.width
ja: 横幅 @data.width

en: height @data.height
ja: 高さ @data.height

en: random between -@degrees° and @degrees°
ja: -@degrees° から @degrees° の間でランダム

en: General System Information
ja: システム全体の情報

en: Create new media
ja: メディアの作成
