Mediteran administrator (8.x-1.18) - en to fr translation catalogue (79 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Download
fr: Téléchargement

en: unpublished
fr: non publié

en: Release notes
fr: Notes de version

en: None
fr: Aucun(e)

en: Name
fr: Nom

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Preview
fr: Aperçu

en: Help
fr: Aide

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Last post
fr: Dernière contribution

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Web Server
fr: Serveur Web

en: Database
fr: Base de données

en: Up
fr: Haut

en: System
fr: Système

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Topics
fr: Sujets

en: Posts
fr: Contributions

en: Installed
fr: Installé

en: New
fr: Nouveau

en: Tabs
fr: Onglets

en: Next page
fr: Page suivante

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Memory limit
fr: Limite de mémoire

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: No modules are available to uninstall.
fr: Aucun module ne peut être désinstallé.

en: Last checked: @time ago
fr: Dernière vérification : il y a @time

en: Last checked: never
fr: Dernière vérification : jamais

en: Includes: %includes
fr: Contient : %includes

en: wide
fr: large

en: Sort descending
fr: Trier par ordre décroissant

en: Sort ascending
fr: Trier par ordre croissant

en: Machine name:
fr: Nom système :

en: view actual size
fr: voir en taille réelle

en: Includes:
fr: Contient :

en: Enabled: %includes
fr: Activé : %includes

en: Disabled: %disabled
fr: Désactivé : %disabled

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Subscribe to @title
fr: S'abonner à @title

en: Text Formats
fr: Formats de texte

en: Display | Displays
fr[0]: Affichage
fr[1]: Affichages

en: Last Cron Run
fr: Dernière fois que la tâche planifiée (cron) a été lancée

en: Last page
fr: Dernière page

en: Drupal Version
fr: Version de Drupal

en: Toolbar configuration
fr: Configuration de la barre d'outils

en: Available buttons
fr: Boutons disponibles

en: Active toolbar
fr: Barre d'outils active

en: Missing translations for:
fr: Traductions manquantes pour :

en: Missing translations for one project | Missing translations for @count projects
fr[0]: Traductions manquantes pour un projet.
fr[1]: Traductions manquantes pour @count projets

en: Move a button into the <em>Active toolbar</em> to enable it, or into the list of <em>Available buttons</em> to disable it. Buttons may be moved with the mouse or keyboard arrow keys. Toolbar group names are provided to support screen reader users. Empty toolbar groups will be removed upon save.
fr: Déplacer un bouton dans la <em>Barre d'outils active</em> pour l'activer, ou dans la liste des <em>Boutons disponibles</em> pour le désactiver. Les boutons peuvent être déplacés avec la souris ou les flèches du clavier. Les groupes de boutons permettent d'aider les utilisateurs de lecteur d'écran. Les barres d'outils vides seront supprimées à l'enregistrement.

en: Button divider
fr: Bouton diviseur

en: CKEditor toolbar and button configuration.
fr: Configuration de la barre d'outils et des boutons de CKEditor.

en: Updates for: @module_list
fr: Mises à jour pour : @module_list

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
fr: Vous n'avez pas encore créé de type de contenus. Allez sur la <a href="@create_content">page de création de type de contenus</a> pour ajouter un nouveau type de contenu.

en: Book outline for @book.title
fr: Structure du livre @book.title

en: Book traversal links for
fr: Liens transversaux de livre pour

en: (upscaling allowed)
fr: (agrandissement autorisé)

en: First page
fr: Première page

en: Primary tabs display toggle
fr: Activer/désactiver l'affichage des onglets principaux

en: By @author @time ago
fr: Par @author il y a @time

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Version: @module-version
fr: Version : @module-version

en: Requires: @module-list
fr: Requiert : @module-list

en: Required by: @module-list
fr: Requis par : @module-list

en: Installation tasks
fr: Tâches d'installation

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
fr: Nom système : <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
fr[0]: @module.module_name ne peut être désinstallé pour la raison suivante :
fr[1]: @module.module_name ne peut être désinstallé pour les raisons suivantes :

en: width @data.width
fr: largeur @data.width

en: height @data.height
fr: hauteur @data.height

en: random between -@degrees° and @degrees°
fr: au hasard entre -@degrees° et @degrees°

en: General System Information
fr: Informations générales du système

en: Create new media
fr: Créer un nouveau média
