Medium (8.x-1.0-alpha1) - en to fa translation catalogue (24 entries)

en: Delete
fa: حذف

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: شرح

en: Link
fa: واصلی

en: Image
fa: تصویر

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: URL
fa: نشانی

en: Text
fa: متن

en: ID
fa: هویت

en: OK
fa: موافقت

en: Medium
fa: متوسط

en: Close
fa: بستن

en: The changes have been saved.
fa: تغییرات ذخیره شد.

en: Undo
fa: باز گرداندن

en: Duplicate
fa: تکراری

en: Bold
fa: برجسته

en: Redo
fa: از نو

en: Italic
fa: مایل

en: Underline
fa: زیرخط

en: Toolbar
fa: نوار ابزار

en: Numbered list
fa: سجل عددی

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: Content authoring
fa: ایجاد محتوا
