Membership Manager (1.0.0) - en to hi translation catalogue (28 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Access control
hi: अभिगम नियंत्रण

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: None
hi: कोई नहीं

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: View
hi: देखें

en: ID
hi: आईडी

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Created
hi: निर्मित

en: Active
hi: सक्रिय

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Duration
hi: अवधि

en: Manual
hi: मैनुअल

en: Changed
hi: बदल गया

en: Automatic
hi: स्वचालित

en: Activate
hi: सक्रिय

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Access rules
hi: नियम
