Memory limit policy (2.0.0) - en to hi translation catalogue (24 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Language
hi: भाषा

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Weight
hi: मान

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Summary
hi: सारांश

en: Path
hi: मार्ग

en: ID
hi: आईडी

en: Roles
hi: भूमिका

en: Performance
hi: (निष्पादन)परफ़ॉर्मेंस

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Role
hi: भूमिका

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Route
hi: मार्ग

en: Negate the condition
hi: हालत नकारना
