Mentions (8.x-1.0-alpha6) - en to de translation catalogue (73 entries)

en: Title
de: Titel

en: Prefix
de: Präfix

en: Delete
de: Löschen

en: Value
de: Wert

en: Description
de: Beschreibung

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Date
de: Datum

en: User
de: Benutzer

en: User ID
de: Benutzer-ID

en: Created
de: Erstellt

en: node
de: Beitrag

en: Filters
de: Filter

en: Entity
de: Entität

en: Please wait...
de: Bitte warten...

en: Language code
de: Sprachkürzel

en: Machine name
de: Systemname

en: Entity type
de: Entitätstyp

en: Mentions
de: Erwähnungen

en: Entity Type
de: Entitätstyp

en: General configuration
de: Allgemeine Konfiguration

en: Entity ID
de: Entitäts-ID

en: text formats
de: Textformate

en: Entity id
de: Entitäts-ID

en: This field supports tokens.
de: Dieses Feld unterstützt Tokens.

en: Number of suggestions
de: Anzahl der Vorschläge

en: The user language code.
de: Das Sprachkürzel der Benutzer-Sprache.

en: The entity type
de: Der Entitätstyp

en: Mention ID
de: Mention-ID

en: Mention
de: Erwähnung

en: Author user id
de: Autor Benutzer-ID

en: You can enable 'Mentions Filter' for the mentions type below for the appropriate @text_format
de: Sie können den 'Erwähnungsfilter' für den Erwähnungstyp unten für das entsprechende @text_format aktivieren

en: Record, render and react to specified patterns within content.
de: Überwachen, rendern und reagieren Sie auf bestimmte Muster im Inhalt.

en: Add Mentions Type
de: Erwähnungstyp hinzufügen

en: Mentions Type
de: Erwähnungstyp

en: Mentions settings
de: Einstellungen für Erwähnungen

en: Manage Mention Types
de: Erwähnungstypen verwalten

en: Settings for Mentions module.
de: Einstellungen für das Mentions-Modul.

en: Administer mentions
de: Erwähnungen verwalten

en: Administer mentions.
de: Erwähnungen verwalten.

en: Use mentions
de: Erwähnungen verwenden

en: Edit Mentions Type
de: Erwähnungstyp bearbeiten

en: Delete Mentions Type
de: Erwähnungstyp löschen

en: Mention Type
de: Erwähnungstyp

en: Input Settings
de: Eingabeeinstellungen

en: Output Settings
de: Ausgabeeinstellungen

en: Render as link
de: Als Link rendern

en: Mentions Filter settings
de: Filtereinstellungen für Erwähnungen

en: Mentions entry
de: Erwähnungen eingeben

en: Entity type of entity that contains mention
de: Entitätstyp der Entität, die die Erwähnung enthält

en: Title of entity containing mention
de: Titel der Entität, die die Erwähnung enthält

en: Mention Title
de: Titel der Erwähnung

en: The user that authored the mention
de: Der Benutzer, der die Erwähnung geschrieben hat

en: Mentions user
de: Erwähnter Benutzer

en: Mentioned user uid
de: UID des erwähnten Benutzers

en: The user that is mentioned
de: Der Benutzer, der erwähnt wird

en: The unique ID of the object that contains mention
de: Die eindeutige ID des Objekts, das die Erwähnung enthält

en: Link to entity that contains mention
de: Link zu der Entität, die die Erwähnung enthält

en: The primary identifier for a mention.
de: Der primäre Schlüssel für eine Erwähnung.

en: internal uuid
de: interne UUID

en: Mention UUID.
de: UUID der Erwähnung.

en: The author ID of the mention
de: Die ID des Autors der Erwähnung

en: The time that the mention was created.
de: Der Zeitpunkt, zu dem die Erwähnung erstellt wurde.

en: The entity type to which this mention is attached.
de: Der Entitätstyp, an den diese Erwähnung angehängt ist.

en: Supported entity types
de: Unterstützte Entitätstypen

en: Mentions entity will be created only for selected entity types.
de: Erwähnungen werden nur für ausgewählte Entitätstypen erstellt.

en: The human-readable name of this mention type. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
de: Der vom Menschen lesbare Name dieses Erwähnungstyps. Es wird empfohlen, dass dieser Name mit einem Großbuchstaben beginnt und nur Buchstaben, Zahlen und Leerzeichen enthält. Dieser Name muss eindeutig sein.

en: Describe this mention type.
de: Bitte diesen Erwähnungstyp beschreiben.

en: Save Mentions Type
de: Erwähnungstyp speichern

en: Mentions types
de: Erwähnungstypen

en: Mentions Filter
de: Filter für Erwähnungen

en: Mentions Settings
de: Einstellungen für Erwähnungen

en: Supported Entity Types
de: Unterstützte Entitätstypen

en: How many suggestions do you want to show when mentioning.
de: Wie viele Vorschläge möchten Sie beim Erwähnen zeigen.
