Menu Attributes (8.x-1.0-beta1) - en to ja translation catalogue (27 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Disabled
ja: 無効

en: Name
ja: 名前

en: Default
ja: デフォルト

en: Style
ja: スタイル

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: No style
ja: スタイルなし

en: Classes
ja: クラス

en: No title
ja: タイトルなし

en: No name
ja: 名前なし

en: Target
ja: ターゲット

en: Menu item attributes
ja: 属性値設定

en: Allows administrators to specify custom attributes for menu items.
ja: メニューアイテムの属性値を管理できるようにします。

en: The description displayed when hovering over the link.
ja: リンク上にカーソルを合わせたときに表示される文章です。

en: Specifies a unique ID for the link.
ja: 一意のID値を指定します。

en: Specifies the relationship between the current page and the link. Enter 'nofollow' here to nofollow this link.
ja: リンク先と現在のページの関連性を指定します。リンク先を辿らせたくない場合は、'nofollow'を入力します。

en: Enter additional classes to be added to the link.
ja: 追加のCSSクラス名を入力します。

en: Enter additional styles to be applied to the link.
ja: 追加のCSS指定を入力します。

en: Specifies where to open the link. Using this attribute breaks XHTML validation.
ja: リンクをどのウィンドウで開くかを指定します。この属性を指定するとXHTMLとしては正しくないものになります。

en: Access Key
ja: アクセスキー

en: Menu item attribute options
ja: メニュー属性値の設定

en: Enable the @attribute attribute.
ja: @attribute 属性を有効にする。

en: Administer menu attributes
ja: メニュー属性の管理

en: No ID
ja: ID 無し

en: No relationship
ja: 未設定

en: No classes
ja: 未設定

en: No access key
ja: 未設定
