Menu Block (8.x-1.1) - en to pt translation catalogue (10 entries)

en: Advanced options
pt: Configurações avançadas

en: Menu Block
pt: Bloco de Menu

en: Menu block
pt: Bloco de menu

en: Starting level
pt: Nível inicial

en: Fixed parent item
pt: Item pai fixo

en: Maximum number of levels
pt: Número máximo de níveis

en: Provides configurable blocks of menu links.
pt: Fornece blocos configuráveis de itens de menu.

en: Expand all menu links
pt: Expandir todos os links do menu

en: Parent menu link
pt: Link do menu pai

en: Alter the options in “Menu levels” to be relative to the fixed parent item. The block will only contain children of the selected menu link.
pt: Altere as opções em “Níveis de menu” para serem relativas ao item pai fixo. O bloco só pode conter filhos do link de menu selecionado.
