Menu Link Config (8.x-1.0-alpha5) - en to id translation catalogue (27 entries)

en: Title
id: Judul

en: Description
id: Deskripsi

en: Enabled
id: Aktif

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Parent
id: Induk

en: View
id: Lihat

en: Options
id: Opsi

en: Expanded
id: Diluaskan

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
id: Sistem menu hanya menyimpan path sistem saja, tapi akan menggunakan alias URL saat menampilkan. %link_path sudah disimpan sebagai %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
id: Path '@link_path' tidak benar atau mungkin anda tidak dibolehkan mengakses.

en: There was an error saving the menu link.
id: Ada kesalahan saat menyimpan link menu.

en: Menu name
id: Nama menu

en: About
id: Tentang

en: Link path
id: Jalur tautan

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
id: Path untuk tautan menu. Path ini dapat berupa path Drupal internal seperti %add-node atau URL eksternal seperti %drupal. Masukkan %front untuk tautan ke halaman depan.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
id: Tautan menu yang tidak diaktifkan tidak akan tercantum dalam menu apapun.

en: Show as expanded
id: Tampilkan dengan dikembangkan

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
id: Jika dipilih dan tautan menu ini mempunyai anak, menu akan selalu tampil dikembangkan.

en: Parent link
id: Induk tautan

en: Edit menu link
id: Sunting tautan menu

en: Shown when hovering over the menu link.
id: Ditampilkan ketika kursor mouse lewat diatas tautan menu.

en: Route name
id: Nama rute

en: Enable menu link
id: Hidupkan tautan menu

en: Edit menu link %title
id: Ubah link menu %title

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
id: Kedalaman maksimum untuk tautan dan semua anaknya tetap. Beberapa tautan menu mungkin tidak tersedia sebagai orang tua jika memilihnya akan melebihi batas ini.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
id: Tautkan berat di antara tautan di menu yang sama pada kedalaman yang sama. Di menu, tautan dengan berat lebih tinggi akan di bawah dan tautan dengan berat lebih rendah akan diposisikan lebih dekat ke atas.
