Menu Link Config (8.x-1.0-alpha9) - en to fa translation catalogue (27 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Description
fa: توضیحات

en: Enabled
fa: فعال

en: Weight
fa: وزن

en: Link
fa: پیوند

en: Parent
fa: والد

en: View
fa: مشاهده

en: Menu
fa: منو

en: ID
fa: شناسه

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Expanded
fa: گسترده

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
fa: سیستم منو فقط مسیرهای سیستم را ذخیره می‌کند، اما برای نمایش از نام مستعار استفاده می‌کند. %link_path به صورت %normal_path ذخیره شده است

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
fa: مسیر '@link_path' نامعتبر است یا شما اجازه دسترسی به آن را ندارید.

en: There was an error saving the menu link.
fa: هنگام ذخیره پیوند منو خطایی رخ داد.

en: Menu name
fa: نام منو

en: About
fa: درباره

en: Link path
fa: آدرس پیوند

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
fa: مسیر این پیوند منو. این مسیر می‌تواند یک مسیر داخلی دروپال مثل %add-node یا یک آدرس خارجی مثل %drupal باشد. برای پیوند به صفحه اول %front را وارد کنید.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
fa: پیوندهای منویی که فعال نباشند در هیچ منویی ظاهر نخواهد شد.

en: Show as expanded
fa: نمایش به صورت باز

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
fa: در صورت انتخاب، اگر این پیوند منو زیرشاخه داشته باشد، منو همیشه به صورت گسترده نمایش می‌یابد.

en: Parent link
fa: پیوند والد

en: Edit menu link
fa: ویرایش پیوند منو

en: Delete menu link
fa: حذف پیوند منو

en: Shown when hovering over the menu link.
fa: هنگامی که موس بر روی پیوند منو قرار می‌گیرد نمایش داده می‌شود.

en: Route name
fa: نام مسیر

en: Edit menu link %title
fa: ویرایش پیوند منو %title
