Menu Link Config (8.x-1.0-alpha9) - en to ja translation catalogue (30 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Description
ja: 説明

en: Enabled
ja: 有効

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Parent
ja: 親

en: View
ja: ビュー

en: Menu
ja: メニュー

en: Options
ja: オプション

en: Expanded
ja: 展開

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
ja: メニューシステムはシステムパスのみを格納しますが、表示にはURLエイリアスを使用します。 %link_path は %normal_path として格納されました。

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
ja: パス '@link_path' が正しくないか、アクセス権がありません。

en: There was an error saving the menu link.
ja: メニューリンクの保存中にエラーが発生しました。

en: Menu name
ja: メニューの名前

en: About
ja: アバウト

en: Link path
ja: リンクパス

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
ja: このメニューリンクのパス。%add-node のようなDrupal 内部パスか、%drupal のような外部パス。%front と入力するとトップページへのリンクになります。

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
ja: 有効にされていないメニューリンクはどのメニュー一覧にも表示されません。

en: Show as expanded
ja: 展開して表示

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
ja: 子メニューがあるメニューリンクで有効にすると、メニューは常に展開された状態で表示されます。

en: Parent link
ja: 親リンク

en: Edit menu link
ja: メニューリンクの編集

en: Delete menu link
ja: メニューリンクの削除

en: Shown when hovering over the menu link.
ja: メニューリンクの上をマウスがホバーしたときに表示されます。

en: The menu link has been saved.
ja: メニューリンクを保存しました。

en: Route name
ja: ルート名

en: Enable menu link
ja: メニューリンクを有効にする

en: Edit menu link %title
ja: メニューリンク %title を編集

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ja: リンクとそのすべての子の、階層の深さの最大値は固定されています。その上限を超えてしまうために、親として選択できないメニューリンクもあります。

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
ja: 同じメニューの同じ階層にあるリンク内でのウェイト。重いウェイトのリンクがより下になり、軽いウェイトのリンクがより上になります。
