Menu Link Config (8.x-1.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (27 entries)

en: Title
pt: Título

en: Description
pt: Descrição

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Weight
pt: Peso

en: Parent
pt: Superior

en: View
pt: Ver

en: Options
pt: Opções

en: Expanded
pt: Expandido

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
pt: O sistema de menu armazena apenas os caminhos do sistema, mas vai usar as URLs alternativas para exibição

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
pt: O caminho "@link_path" é inválido, ou você não tem acesso a ele.

en: There was an error saving the menu link.
pt: Ocorreu um erro ao salvar o link do menu.

en: Menu name
pt: Nome do menu

en: Link path
pt: Caminho do link

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
pt: O caminho para este item de menu. Pode ser um caminho Drupal tal como %add-node ou uma URL externa tal como %drupal. Use %front para indicar a página inicial.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
pt: Itens de menu que não estiverem habilitados não serão listados em nenhum menu.

en: Show as expanded
pt: Exibir expandido

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
pt: Caso marcada e este item tenha descendentes, o menu aparecerá sempre expandido.

en: Parent link
pt: Link superior

en: Edit menu link
pt: Editar o link do menu

en: Shown when hovering over the menu link.
pt: Exibida quando o mouse passar sobre o link de menu.

en: The menu link has been saved.
pt: O link do menu foi salvo.

en: Route name
pt: Nome da rota

en: Route parameters
pt: Parâmetros de rota

en: Enable menu link
pt: Habilitar o link de menu

en: Edit menu link %title
pt: Editar o link de menu %title

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
pt: A profundidade máxima para um link e todos os seus filhos é fixa. Alguns links de menu podem não estar disponíveis como pais se esse limite é excedido ao selecioná-los.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
pt: Peso do link entre links no mesmo menu e na mesma profundidade. No menu, os links com peso alto descem e os links com um peso menor são posicionados próximo ao topo.
