Menu Position (8.x-1.0-alpha3) - en to ja translation catalogue (34 entries)

en: Pages
ja: ページ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: List
ja: リスト

en: Enabled
ja: 有効

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Edit
ja: 編集

en: Weight
ja: ウェイト

en: Settings
ja: 設定

en: Label
ja: ラベル

en: Roles
ja: 役割

en: Conditions
ja: 条件

en: Example
ja: 例

en: Condition
ja: コンディション

en: Parent menu item
ja: 親メニューアイテム

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Rule
ja: ルール

en: - Any -
ja: - すべて -

en: No rules have been created yet.
ja: ルールはまだ作成されていません。

en: Administer menu position rules
ja: メニューポジション ルールの管理

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Positioned under: %title
ja: ポジションは次の下: %title

en: Select the place in the menu where the rule should position its menu links.
ja: ルールがメニューリンクの位置を決める、メニュー内の位置を選択してください。

en: All the conditions must be met before a rule is applied.
ja: ルールが適用される前に全条件が満たされなければなりません。

en: Menu position rules
ja: メニューポジション　ルール

en: Configure rules for menu positions.
ja: メニュー位置のルールを設定します。

en: When a menu position rule matches:
ja: メニューポジション ルールがマッチする時:

en: Insert the current page's title into the menu tree.
ja: 現在のページのタイトルをメニューツリーに挿入します。

en: Mark the rule's parent menu item as being "active".
ja: ルールの親メニュー項目を "アクティブ"としてマークします。

en: Configure settings for menu positions.
ja: メニューポジションを設定します。

en: Don't mark any menu item as being "active".
ja: どのメニュー項目も"アクティブ"としてマークしません。

en: Show for the listed pages
ja: 一覧にあるページで表示

en: Hide for the listed pages
ja: 一覧にあるページで非表示
