Menu to Taxonomy (8.x-1.0-beta3) - en to tr translation catalogue (19 entries)

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Label
tr: Etiket

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Menu
tr: Menü

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Reference
tr: Kaynak

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Limit terms by vocabulary
tr: Terimleri sözlükle sınırla

en: Load default filter from term page
tr: Terim sayfasından varsayılan süzgeci yükle

en: Appears in: @bundles.
tr: @bundles paketlerinde görünüyor.

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
tr: Düğüm sayfasından varsayılan süzgeci yükle; ilgili sınıflandırma blokları için kullanışlıdır

en: An autocomplete text field.
tr: Otomatik tamamlama metin alanı.

en: Multiple-value handling
tr: Birden çok değer işleme

en: Filter to items that share all terms
tr: Tüm terimleri paylaşan öğelere süz

en: Filter to items that share any term
tr: Herhangi bir terimi paylaşan öğelere süz

en: @label referenced from @field_name
tr: @field_name tarafından başvurulan @label

en: @entity using @field_name
tr: @field_name kullanan @entity

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
tr: @field_name kullanan her @entity ögesini @label ile ilişkilendirin.
